|
Тренутно сте на: |
|
 |
Научна истраживања |
|
|
|
|
ПРОЈЕКТИ МИНИСТАРСТВА И ФОНДА ЗА НАУКУ
|
ПРОЈЕКАТ NES:7743504
Physicochemical aspects of rhythmicity inнneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504)
Фонд за науку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
пројекат:ПРОЈЕКАТ NES:7743504
Назив пројекта:
Physicochemical aspects of rhythmicity inнneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504)
НИО:
Институт за хемију ,технологију и металургију,Универзитет у Београду,
Факултет за физичку хемију, Универзитет у Београду,
Институт за општу и физичку хемију,
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
др Жељко Чупић
Руководилац подпројекта
проф. др Недељко Манојловић
Истраживачи:
доц. др Мирослав Соврлић,
асистент др Јовица Томовић,
асистент Александар Кочовић
Апстракт
Факултет медицинских наука у Крагујевцу учествује као партнерска организација на пројекту из природних наука Physicochemical aspects of rhythmicity innneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504). Руководилац пројекта је др Жељко Чупић, а носилац ИХТМ из Београда. Особа задужена за руковођење подпројектом са ФМН је проф. др Недељко Манојловић, редовни професор. На пројекту су такође ангажовани и истраживачи доц. др Мирослав Соврлић, асистент др Јовица Томовић и асистент Александар Кочовић. Овим пројектом обезбеђена је и набавка HPLC/MS инструмента, јединог те врсте на нашем Универзитету. Средства су обезбеђена из буџета Републике Србије и пројекта Светске банке – пројекат - Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project (SAIGE).
|
|
|
ПРОЈЕКАТ SVETOVID-19
Human genetic and epigenetic determinants of susceptibility, severity and outcomes in SARS-CoV-2 infection
Фонд за науку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
пројекат:SVETOVID-19
Назив пројекта:
Генетске и епигенетске детерминанте подложности, тежине и исхода SARS-CoV-2 инфекције
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Факултет инжењерских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
проф. др Дејан Баскић
Истраживачи:
Дејан Баскић,
Наташа Ђорђевић,
Драган Миовановић,
Предраг Ђурђевић,
Жељко Мијаиловић,
Срђан Стефановић,
Данијела Тодоровић,
Сузана Поповић,
Ненад Вуковић,
Милена Вукић,
Сања Матић,
Катарина Витошевић
Апстракт
Новине: Нова сазнања о повезаности генетских и епигенетских фактора са подложношћу SARS-CoV-2 инфекцији, тежином клиничке слике и смртним исходом COVID-19; допуна постојећих предиктивних модела са циљем повећања поузданости индивидуализованих превентивних и терапијских мера; циљање високо ризичних субпопулација изложених великом вирусном оптерећењу: здравствени радници или особe у епидемијским кластерима (чланови породице оболелих).
Актуелност: Механизам инфекције SARS-CoV-2 је сложен; исход је веома варијабилан и зависи од фактора везаних за домаћина, укључујући генетске полиморфизме и степен метилације генома. Преко 100 доступних модела предвиђања за COVID-19 који сe у рутинској пракси нису доказали због високо пристрасних резултата и недовољне валидације.
Методологија: Истраживање је дизајнирано у виду опсервационе клиничке студије типа случај/контрола, у којој ће учествовати пацијенти оболели од COVID-19 (благом/тешком клиничком сликом) и здрави испитаници који су били изложени SARS-CoV-2, али се нису инфицирали. Варијабле које ће се пратити у студији су: демографски и клинички фактори ризика (интервју/медицински картони), генотипизација (RT-PCR) и метилација (HPLC-PDA и пост-PCR HRM) кључних гена одговорних за животни циклус SARS-CoV-2 и/или имунски одговор. Креирање логистичких регресионих моделa користиће се за идентификацију независних генетских и епигенетских фактора ризика за подложност и исход COVID-19.
Очекивани резултати: Утврђивање утицаја генетских и епигенетских фактора на подложност SARS-CoV-2 инфенкцији, као и исход COVID-19; развој генетског/клиничког алгоритма за класификацију ризика становништва Србије; креирање сета препорука за појединце са већим ризиком, што ће у будућности обезбедити циљани и индивидуализовани приступ заснован на доказима.
Значај истраживања: Пружање нових могућности биомедицинским научницима (нове идеје и развој младих научника), стручњацима за јавно здравље (унапређење превенције и контроле болести), лекарима (спровођење индивидуализованог приступа); повећање друштвеног благостања кроз оптималну расподелу средстава у борби против пандемије и смањење терета и трошкова болести.
|
ВЕРЗИЈА ЗА ШТАМПУ
|
|
|
ПРОЈЕКАТ TRANSMECO
Transition metal complexes with derivatives of thiosalicylic and thioglycolic acids: synthesis, characterization and biological activity
У оквиру Програма сарадње српске науке са дијаспором Фонда за науку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
Назив пројекта:
TRANSITION METAL COMPLEXES WITH DERIVATIVES OF THIOSALICYLIC AND THIOGLYCOLIC ACIDS: SYNTHESIS, CHARACTERIZATION AND BIOLOGICAL ACTIVITY
Истраживачка област:
Бионеорганска хемија, Координациона хемија
Руководилац пројекта
проф. др Гордана П. Радић, ванредни професор Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу
Пројектни партнер
проф. др Горан Калуђеровић, редовни професор Универзитета примењених наука, Мерсебург, Немачка
Апстракт
У оквиру овог пројекта предвиђене су синтезе и карактеризација нових комплекса бакра(II) и паладијума(II) са дериватима тиосалицилне и тиогликолне киселине као лигандима. Карактеризација свих синтетисаних једињења вршиће се на основу резултата елементалне микоранализе,UV/Vis, IR, EPR, NMR спектроскопије али и на основу рендгенске структурне анализе. Такође, циљ пројекта је и испитивање биолошке активности добијених лиганада и одговарајућих комплекса прелазних метала (интеракција комплекса са гуанозин-5'-монофосфатом и СТ ДНК, антимикробна, антиоксидативна и антитуморска активност).
Пројектни тим:
1. проф. др Гордана П. Радић
2. доц. др Марина Ж. Мијајловић
3. доц. др Милош В. Николић
4. доц. др Душан Љ. Томовић
5. доц. др Андрина М. Букоњић
6. Ана С. Станковић, истраживач-приправник
7. проф. др Горан Калуђеровић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ CIBIRDS
COVID-19: immunogenetic background, immune response and disease severity- CIBIRDS
Фонд за науку Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије
пројекат:CIBIRDS
Назив пројекта:
COVID-19: IMMUNOGENETIC BACKGROUND, IMMUNE RESPONSE AND DISEASE SEVERITY- CIBIRDS
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
проф. др Иван Јовановић
Апстракт
Главни циљ овог пројекта је анализа цитокинског профила, параметара урођеног, целуларног и хуморалног имунског одговора и имуногенетских карактеристика пацијената и њихова корелација са тежином и исходом болести, код оболелих од COVID-19, као и у здравој контролној групи са смањеним ризиком од инфекције.
Контакт:
ivanjovanovic77@gmail.com
Истраживачи:
Софија Секулић, истраживач приправник,
доц. др Марина Јовановић,
асс. др Невена Гајовић,
проф. др Небојша Арсенијевић,
доц. др Милена Јуришевић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175103
Развој инфраструктуре за приоритетна поља науке
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175103
Назив пројекта:
РАЗВОЈ ИНФРАСТРУКТУРЕ ЗА ПРИОРИТЕТНА ПОЉА НАУКЕ
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
Проф. др Миодраг Стојковић
Апстракт
Матичне ћелије су неограничени извор ћелија које се користе како у научне тако и у терапеутске сврхе за лечење различитих болести укључујући метаболичке, дегенеративне и запаљенске, служе за обнављање и регенерацију оштећеног или изгубљеног ткива. Ипак, проверене и стандардне методе за ткз. good manufacturing practice (GMP) деривацију недиференцираних и диференцираних матичних ћелија морају да испуне ригорозне научне захтеве и критеријуме пре клиничке апликације укључујучи регулације везане за изоловање и експанзију матичних ћелија. Због тога овај пројекат тражи финасијску подршку како би се створио нови институт за биологју матичних челија и регенеративну медицину који би се бавио основним научним истраживањима као и развојем и применом нових протокола и терапија. Пројекат би почео првог јануара 2011-те са новом зградом која би обухватала 4500 m2 и збрињавала неколико радних група укључујући групу апликанта које би радиле на научним, транслационим и клиничким апликацијама матичних ћелија. Наш циљ је да не само наставимо са нашом у иностранству започету научну каријеру већ и да отворимо нове научне и примењиве дирекције користећи људске ембрионалне матичне челије, индуковане плурипотентне матичне челије као и адултне матичне ћелије. У сарадњи са другим члановима факултета и страним сарадницима наш циљ је да промовишемо науку везану за карактеристике матичних ћелија као и регенеративну медицину.
Кључнe речи:
матичне ћелије, потенција, диференцијација, банка матичних ћелија, регенеративна медицина.
Контакт:
mstojkovic@spebo.co.rs
Истраживачи:
Владислав Б. Воларевић
Марија З. Миловановић
Миодраг Л. Лукић
Миодраг Б. Стојковић
Небојша Н. Арсенијевић
Биљана Т. Љујић
Оливера М. Милошевић Ђорђевић
Сања Б. Бојић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175069
Молекулске детерминанте урођене имуности у аутоимунским болестима и канцерогенези
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175069
Назив пројекта:
МОЛЕКУЛСКЕ ДЕТЕРМИНАНТЕ УРОЂЕНЕ ИМУНОСТИ У АУТОИМУНСКИМ БОЛЕСТИМА И КАНЦЕРОГЕНЕЗИ
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
проф. др Небојша Арсенијевић
Апстракт
Циљ овог пројекта је да се испитају нове целуларне и молекуларне детерминанте важне у развоју орган специфичне аутоимунсти и раста и метастазирања експерименталних тумора. Користећи in vivo и in vitro методе испитаћемо: a) улогу IL-33/ST2 сигналног пута у индукцији и развоју екпсерименталног аутоимунског мијелитиса (ЕАЕ), конкавалином А (Con A) индукованог хепатитиса и расту и метастазирању експерименталних тумора. b) улогу галектина 3 у Con A индукованом хепатитису, развоју експерименталног малигног меланома и испитаћемо потенцијални терапијски ефекат новосинтетисаних инхибитора галектина 3 у овим болестима. Наша истраживања би требало да допринесу развоју нових приступа имуномодулацији аутоимунских болести и тумора са потенцијалним апликацијама за лечење одговарајућих болести код људи.
Кључнe речи:
имуномодулација, аутоимуност, тумори, интерлеукин 33, ST2, галектин 3.
Контакт:
arne@medf.kg.ac.rs
Истраживачи:
Гордана Д. Радосављевић
Иван П. Јовановић
Марија З. Миловановић
Милица М. Боровчанин
Миодраг Л. Лукић
Миодраг Б. Стојковић
Нада Н. Пејновић
Небојша Н. Арсенијевић
Славица М. Ђукић Дејановић
Слободан Н. Арсенијевић
Снежана Т. Живанчевић Симоновић
Јелена М. Пантић
Александар Љ. Ђукић
Владислав Б. Воларевић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175071
Утицај IL-33/ST2 сигналног пута и галектина-3 у патогенези експерименталних периапикалних промена
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175071
Назив пројекта:
УТИЦАЈ IL-33/ST2 СИГНАЛНОГ ПУТА И ГАЛЕКТИНА-3 У ПАТОГЕНЕЗИ ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИХ ПЕРИАПИКАЛНИХ ПРОМЕНА
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
проф. др Александра Лукић
Апстракт
Имунопатолошки процеси имају важну улогу у патогенези периапикалних лезија. Претходне студије, рађене на животињским моделима болести, као и на хуманом ткиву, укључујући и наша истраживања, указала су да ниво цитокина које углавном продукују Т лимфоцити и помоћничке ћелије, корелирају са типом ћелија присутним у лезијама у различитим фазама њиховог настанка. Недавно је показано да галектини и IL-33/ST2 сигнални пут значајно утичу на настанак и природу запаљенских процеса у експерименталним моделима болести. Међутим, њихова улога у настанку периапикалних лезија је за сада потпуно непозната, те зато планирамо да испитамо значај урођене имуности у патогенези периапикалног гранулома користећи ST2 ,,нокаут“ мишеве (ST2 је рецептор за IL-33), рекомбинантни IL-33, галектин-3 ,,нокаут“ мишеве и ново синтетисани инхибитор галектина-3. Улога ST2 молекула и галектина 3 у настанку гранулома биће испитана коришћењем имунохистохемије и проточне цитометрије, док ће се ниво цитокина одређивати RT-PCR и ELISA техникама. Такође, испитаћемо да ли примена IL-33 и галектина-3 може да модулира настанак гранулома користећи “wild type” BALB/c и C57Bl/6 мишеве. У целини гледано, ови експерименти би требало да допринесу бољем разумевању патогенезе перипакалних лезија.
Кључнe речи:
имуномодулација, грануломи, ST2, BALB/c, Gal3-/-".
Контакт:
arne@medf.kg.ac.rs
Истраживачи:
Гордана Д. Радосављевић
Иван П. Јовановић
Марина М. Митровић
Милена З. Калановић
Татјана В. Кањевац
Александра Лукић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175007
Фармаколошка анализа ефеката биолошки активних супстанци на изоловане глатке мишиће
гастроинтестиналног и урогениталног тракта човека
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175007
Назив пројекта:
ФАРМАКОЛОШКА АНАЛИЗА ЕФЕКАТА БИОЛОШКИ АКТИВНИХ СУПСТАНЦИ НА ИЗОЛОВАНЕ ГЛАТКЕ МИШИЋЕ
ГАСТРОИНТЕСТИНАЛНОГ И УРОГЕНИТАЛНОГ ТРАКТА
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
проф. др Слободан Јанковић
Апстракт
Предмет истраживања: Врсте рецептора и јонских канала преко којих ендотелини, комплекси са златом и платином, и лекови из групе антидепресива, антипсихотика и антихипертензива утичу на тонус и спонтану активност изолованих глатких мишића гастроинтестиналног и урогениталног тракта. Утврђивање разлике у потенцијалу за изазивање нежељених дејстава на мотилитет гастроинтестиналног и урогениталног тракта између појединих група и појединачних чланова антидепресива, антипсихотика и антихипертензива.
Популациона фармакокинетика антидепресива из групе блокатора преузимања серотонина. Планирани резултати пројекта: Истраживања у оквиру пројекта ће утврдити: (1) врсту и тип рецептора преко којих се одвијају ефекти ендотелина на изоловане глатке мишиће хуманог илеума, јејунума и колона; (2) врсту и тип рецептора преко којих се одвијају ефекти комплекса злата и платине на изоловане глатке мишиће хуманог илеума, колона, јајовода и уретера; (3) врсту и тип рецептора преко којих се одвијају ефекти антидепресива, антипсихотика и антихипертензива на изоловане глатке мишиће хуманог илеума, колона, јајовода и уретера; (4) градацију потенцијала антидепресива, антипсихотика и антиепилептика да утичу на тонус и спонтану активност изолованих глатких мишића хуманог илеума, јејунума, колона, јајовода и уретера; (5) типичну вредност клиренса и волумена дистрибуције у српској популацији за блокаторе прузимања серотонина, као и факторе који утичу на њихов клиренс.
Кључнe речи:
глатки мишићи, гастроинтестинални тракт, урогенитални тракт, мотилитет, ендотелини, фармакокинетика.
Контакт:
slobodan.jankovic@medf.kg.ac.rs
Истраживачи:
Јасмина Р. Миловановић
Весела Б. Радоњић
Горан Д. Лукић
Добривоје С. Стојадиновић
Драгана И. Игњатовић Ристић
Марина Ј. Костић
Милован Д. Матовић
Михајло Б. Јаковљевић
Наташа Д. Ђорђевић
Предраг С. Чановић
Слободан М. Јанковић
Слободан С. Новокмет
Срђан М. Стефановић
Марко М. Фолић
Драган Р. Миловановић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175014
Анализа структуре трошкова и утицаја на здравствени буџет Републике Србије епидемиолошки
најмасовнијих и/или најскупљих обољења и процена односа трошкови/ефективност/корисност
медицинских интервенција
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175014
Назив пројекта:
АНАЛИЗА СТРУКТУРЕ ТРОШКОВА И УТИЦАЈА НА ЗДРАВСТВЕНИ БУЏЕТ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ЕПИДЕМИОЛОШКИ НАЈМАСОВНИЈИХ
И/ИЛИ НАЈСКУПЉИХ ОБОЉЕЊА И ПРОЦЕНА ОДНОСА ТРОШКОВИ/ЕФЕКТИВНОСТ/КОРИСНОСТ МЕДИЦИНСКИХ ИНТЕРВЕНЦИЈА
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
Доц. др Михајло Јаковљевић
Апстракт
Предмет истраживања: Врсте рецептора и јонских канала преко којих ендотелини, комплекси са златом и платином, и лекови из групе антидепресива, антипсихотика и антихипертензива утичу на тонус и спонтану активност изолованих глатких мишића гастроинтестиналног и урогениталног тракта. Утврђивање разлике у потенцијалу за изазивање нежељених дејстава на мотилитет гастроинтестиналног и урогениталног тракта између појединих група и појединачних чланова антидепресива, антипсихотика и антихипертензива.
Популациона фармакокинетика антидепресива из групе блокатора преузимања серотонина. Планирани резултати пројекта: Истраживања у оквиру пројекта ће утврдити: (1) врсту и тип рецептора преко којих се одвијају ефекти ендотелина на изоловане глатке мишиће хуманог илеума, јејунума и колона; (2) врсту и тип рецептора преко којих се одвијају ефекти комплекса злата и платине на изоловане глатке мишиће хуманог илеума, колона, јајовода и уретера; (3) врсту и тип рецептора преко којих се одвијају ефекти антидепресива, антипсихотика и антихипертензива на изоловане глатке мишиће хуманог илеума, колона, јајовода и уретера; (4) градацију потенцијала антидепресива, антипсихотика и антиепилептика да утичу на тонус и спонтану активност изолованих глатких мишића хуманог илеума, јејунума, колона, јајовода и уретера; (5) типичну вредност клиренса и волумена дистрибуције у српској популацији за блокаторе прузимања серотонина, као и факторе који утичу на њихов клиренс.
Кључнe речи:
Анализа трошкова, оптерећење буџета, корисност, ефективност , масовне болести, финансирање здравства
Контакт:
jakovljevicm@medf.kg.ac.rs
Истраживачи:
Мирослав М. Стојадиновић
Мирјана Р. Варјачић
Мирјана Јовановић
Немања Ранчић
Оливера Миловановић
Милена Јуришевић
Добривоје С. Стојадиновић
Драгана И. Игњатовић Ристић
Михајло Б. Јаковљевић
Предраг С. Чановић
Слободан М. Јанковић
Александар М. Даговић
Дејан С. Петровић
Снежана М. Цупара
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175056
Молекулске, биохемијске и имунске анализе у дијагностици тумора
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175056
Назив пројекта:
МОЛЕКУЛСКЕ, БИОХЕМИЈСКЕ И ИМУНСКЕ АНАЛИЗЕ У ДИЈАГНОСТИЦИ ТУМОРА
НИО:
Факултет медицинских наука у Крагујевцу
Руководилац пројекта
Проф. др Владимир Јуришић
Апстракт
Пројект је базиран на одређивању генских промена, биохемијских поремећених сигналних путева и имунофенотиписких променама код оболелих од леукемија, лимфома, тумора плућа, тумора дебелог црева, тумора дојке и одонтогених тумора лица. Генске промене би обухватале испитивање мутација за p53,и Ras, као и епигенетке феномене, p16INK4ACpG, регулатора тумор супресор гена. Биохемијске карактристике би обухватале испитивања анаеробног метаболизма ензима лактат дехидрогеназе (LDH) и његових изоензима, као и сигналне молекуле који регулишу ћелијско дисање у митохондијама.
Такође би се испитивао осидативни стрес и ензими оксидационог стреса у туморским ћелјама (NO-Nitric oxide). Одређивала би се количина интраћелијских протеина (bcl-2, bax, NF-kB). Имунофенотипске карактеристике ћелија би се заснивале на анализи степена експресије појединих молекула из суперфамилије рецептора за апоптозу (TNFR1, TNFR2, TGF-transforming growth factor, FADD, CD95, CD45, CD30) пролиферационих маркера код тумора лица и плућа (Ki-67), маркера код леукемија (CD23, CD38, CD14, CD25, CD31-PECAM), хормонских рецептора код тумора тумора дојке (Herceptin/Her-2 receptor, Estrogen, progesteron receptors) и код одонтогених тумора (E-Cadherin, survivin).
Степен неоваскуларизације би се испитавао како присутвом молекула (VEGF-vascular edothelial growth factor, ЕGF-epidermal growth factor) и њиховом међусобном регулацијом имунохистохемијски као и у серуму.
Кључнe речи:
Апоптоза, мембранске молекуле, рецептори, дијагностика, тумори, протеомикс, метаболомикс
Контакт:
jurisicvladimir@gmail.com
Истраживачи:
Весна Р. Пантовић
Владимир Б. Јуришић
Живана С. Минић
Марина Д. Петровић
Милан Г. Кнежевић
Слободанка Љ. Митровић
Маја Пантовић
Наташа Д. Ђорђевић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 175013
Темперамент и структура симптома поремећаја личности
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175013
Назив пројекта:
ТЕМПЕРАМЕНТ И СТРУКТУРА СИМПТОМА ПОРЕМЕЋАЈА ЛИЧНОСТИ
НИО:
Медицински факултет у Београду
Руководилац пројекта
Душица Лечић-Тошевски
Апстракт
На основу нових сазнања у области епигенетике поремећаји личности дефинишу се као маладаптивни синдроми који представљају неуспех интегративних функција личности, проузрокован биогенетском диспозицијом или/и утицајима патолошке средине. Постоје озбиљни проблеми дијагностике као што су мултипле дијагнозе и пропуст да се дијагностикују атипични и мешани случајеви. Не постоји независна мера оштећења која представља „кључ“ дијагнозе и која би помогла у одређењу заједничких, латентних димензија поремећаја личности.
Откривање димензија у позадини поремећаја личности као и степен тежине поремећаја личности омогућило би изналажење суштинских параметара за постављање дијагнозе.Циљеви овог истраживања биће следећи:1)одређивање димензионалне структуре ПЛ, и квалитативно и квалитативно, које стоје у основи маладиптивних понашања;2)одређивање кластера симптома ПЛ;3)проналажење најефикаснијег и клинички најпогоднијег начина да се дијагностикује оштећење које битно дискриминише између нормалних екстремних понашања и маладаптивних понашања;4)утврђивање степена тежине поремећаја личности;5)испитивање повезаности симптома ПЛ и структуре и динамике личности;6)испитивање учесталости коморбидитета ПЛ и других психијатријских поремећаја и 7)анализа постојања ПЛ у категорији адолесцената узраста 15-18 година.
Поједностављена дијагностика димензија и тежине поремећаја личности у клиничкој популацији допринела би бољем, интегративном и индивидуализованом третману усмереног на личност а не на поремећај.
Кључнe речи:
личност, поремећај личности, димензије личности, класификација, механизми одбране, коморбидитет
Контакт:
mailto:psihijatrija@med.bg.ac.rs
Истраживачи:
Милица М. Боровчанин
Славица М. Ђукић Дејановић
Горан С. Михајловић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 172015
Динамика нелинеарних физичкохемијских и биохемијских система са моделирањем и предвиђањем њихових понашања под неравнотежним условима
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:175013
Назив пројекта:
ДИНАМИКА НЕЛИНЕАРНИХ ФИЗИЧКОХЕМИЈСКИХ И БИОХЕМИЈСКИХ СИСТЕМА СА МОДЕЛИРАЊЕМ И ПРЕДВИЂАЊЕМ ЊИХОВИХ ПОНАШАЊА ПОД НЕРАВНОТЕЖНИМ УСЛОВИМА
НИО:
Факултет за физичку хемију у Београду
Руководилац пројекта
Љиљана Колар-Антић
Апстракт
Предмет истраживања овог мултидисциплинарног пројекта су нелинеарни физичкохемијски и биохемијски системи у условима удаљеним од термодинамичке равнотеже. Ови сложени системи се под неравнотежним условима могу спонтано самоорганизовати у просторно-временске структуре, као што су мултистабилна стања, осцилације и детерминистички хаос. Иако је нелинеарна динамика једна од фундаменталних наука које се брзо развијају, ова дисипативна динамичка стања нису довољно проучена и због тога је њихова употреба у практичне сврхе ограничена.
Главни циљ пројекта је квантитативна карактеризација ових дисипативних динамичких стања у изабраним системима, расветљавање одговарајућих механизама и дизајнирање примене. Овај амбициозни циљ је могуће остварити заједничким радом истраживача који се баве базичним истраживањима у области физичке хемије, математике и биохемије и практичном применом у области технологије, фармације и медицине, што је задовољено на нашем пројекту.
Базична истраживања се односе на испитивања динамике хомогених и хетерогених физичкохемијских и биохемијских система у условима затвореног и отвореног реактора, применом познатих и дорађених експерименталних, теоријских и нумеричких метода анализе. То ће омогучити испитивање универзалних принципа самоорганизације и постављање што мањих модела за предвиђање понашања система, посебно оних у фармацији, биомедицини, екологији, катализи и при дизајнирању нових материјала.
Кључнe речи:
нелинеарна динамика, неравнотежна стања, самоорганизација, моделирање, кинетика
Истраживачи:
Мирослав М. Соврлић
Недељко Т. Манојловић
|
|
|
ПРОЈЕКАТ 172016
Синтеза, моделовање, физичко-хемијске и биолошке особине органских једињења и одговарајућих комплекса метала
Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије
пројекат број:172016
Назив пројекта:
СИНТЕЗА, МОДЕЛОВАЊЕ, ФИЗИЧКО-ХЕМИЈСКЕ И БИОЛОШКЕ ОСОБИНЕ ОРГАНСКИХ ЈЕДИЊЕЊА И ОДГОВАРАЈУЋИХ КОМПЛЕКСА МЕТАЛА
НИО:
Природно-математички факултет у Крагујевцу
Руководилац пројекта
Проф. др Срећко Трифуновић
Апстракт
Предлог овог пројекта обухвата синтезу комплекса метала са лиганадима са асиметричним атомом угљеника који сe могу применити у хемотерапији. Изучаваће се интеракција комплекса метала са аминима и аминокиселинским дериватима, као и њихова селективност при хидролизи пептидне везе. Наставиће се са синтезама и моделовањем нових комплекса Pd(II) и Pt(II) са биоактивним аминским лигандима, као и са евалуацијoм њихове анти-инфламаторне и антирадикалске активности уз тестирање њихове способности да буду вештачке металопептидазе. Испитиваће се каталитичка улога комплекса Pd(II) и јонских течности у Хековој реакцији.
Вршиће се испитивања флуоресцентних особина флаванона под утицајем тровалентних јона лантанида, као и могућност њиховог коришћења у фармацеутским формулацијама. Рачунарским симулацијама испитиваће се утицај лиганада типа флаванона и њихових деривата хинолона на индекс мобилизације у плазми есенцијалних и токсичних елемената у хуманој плазми. Испитиваће се механизам Колбе-Шмитове реакције нафтоксида алкалних метала због важне улоге производа Колбе-Шмитове реакције у синтези бројних производа у индустрији.
Предвиђена је синтеза и карактеризација деривата едаравона и његових аналога због њихове примене као церебралног неуропротектанта и при третману пацијената код можданог удара. Испитиваће се атитуморско дејство деривата 3-аминопиразола који су познати као агенси са великим терапеутским потенцијалом против различитих врста тумора.
Кључнe речи:
синтеза, особине, моделовање, органска и комплексна једињења
Истраживачи:
Ратомир М. Јелић
Гордана П. Радић
|
|
|
|
|
|
|
|