|
Trenutno ste na: |
|
|
Naučna istraživanja |
|
|
|
|
NAUČNO ISTRAŽIVAČKI RAD |
|
|
PROJEKTI MINISTARSTVA I FONDA ZA NAUKU
|
PROJEKAT: GraSP_MAT
Korišćenje ekstrakta pokožice grožđa i održivih materijala za naprednu terapiju hroničnih rana
Sažetak projekta:
Fond za nauku Republike Srbije raspisao je Javni poziv za prijavu naučnoistraživačkih projekata u okviru PROMIS programa, na kojem su istraživačima Instituta za informacione tehnologije i Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu odobrena sredstva za finansiranje projekta pod naslovom: Oslobađanje potencijala prirode: Korišćenje ekstrakta pokožice grožđa i održivih materijala za naprednu terapiju hroničnih rana (akronim GraSP_MAT). Implementacija ovog projekta započeta je u januaru 2024. Tokom naredne dve godine, tim koji stoji iza GraSP_MAT će raditi na realizaciji svojih inovativnih ideja.
Projekat GraSP_MAT uvodi i testira novo rešenje za terapiju hroničnih rana: antioksidativni i antimikrobni hidrogelovi sa kontrolisanim oslobađanjem bioaktivnih jedinjenja ekstrakta kožice grožđa, koji će podstaći brzo zarastanje rana. Novina koncepta GraSP_MAT ogleda se u obezbeđivanju ekološki prihvatljivih i finansijski izvodljivih bioaktivnih hidrogelova koji bi ubrzali zarastanje rana, značajno poboljšali kvalitet života pacijenata i smanjili opterećenje na zdravstveni sistem. GraSP_MAT će predstavljati sigurniju alternativu u lečenju hroničnih rana u poređenju sa dostupnim strategijama tretmana i predložiti novo rešenje cirkularne ekonomije za valorizaciju kožice grožđa koja ostaje kao otpad iz industrije vina.
Inicijativa GraSP_MAT će olakšati integraciju srpskih sposobnosti u istraživanju, razvoju i inovacijama u svetske obrasce. Novi koncept pretvaranja otpada u održive hidrogelove za rane će pokrenuti ovo istraživanje u prvi plan međunarodnih nastojanja da se implementiraju biotehnološki lekovi u svrhu promovisanja održivosti u različitim sektorima, pre svega u medicini i farmaciji
Rukovodilac projekta
Dr Edina Avdović, viši naučni saradnik Instituta za informacione tehnologije, Univerziteta u Kragujevcu, rukovodilac projekta>
Angažovani istraživači:
Dr Jovana Bradić, vanredni profesor Fakulteta medicinskih nauka, Univerziteta u Kragujevcu
Dr Anica Petrović, docent Fakulteta medicinskih nauka, Univerziteta u Kragujevcu
Marko Antonijević, istraživač saradnik Instituta za informacione tehnologije, Univerziteta u Kragujevcu
Aleksandar Kočović, asistent Fakulteta medicinskih nauka, Univerziteta u Kragujevcu
Marko Simić, saradnik u nastavi Fakulteta medicinskih nauka, Univerziteta u Kragujevcu
|
|
|
PROJEKAT NES:7743504
Physicochemical aspects of rhythmicity innneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504)
Fond za nauku Republike Srbije
projekat:PROJEKAT NES:7743504
Naziv projekta:
Physicochemical aspects of rhythmicity innneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504)
NIO:
Institut za hemiju ,tehnologiju i metalurgiju,Univerzitet u Beogradu,
Fakultet za fizičku hemiju, Univerzitet u Beogradu,
Institut za opštu i fizičku hemiju,
Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu
Rukovodilac projekta
dr Željko Čupić
Rukovodilac podprojekta
prof. dr Nedeljko Manojlović
Istraživači:
doc. dr Miroslav Sovrlić,
asistent dr Jovica Tomović,
asistent Aleksandar Kočović
Apstrakt
Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu učestvuje kao partnerska organizacija na projektu iz prirodnih nauka Physicochemical aspects of rhythmicity innneuroendocrine systems: Dynamic and kinetic investigations of underlying reaction networks and their main compounds (NES:7743504). Rukovodilac projekta je dr Željko Čupić, a nosilac IHTM iz Beograda. Osoba zadužena za rukovođenje podprojektom sa FMN je prof. dr Nedeljko Manojlović, redovni profesor. Na projektu su takođe angažovani i istraživači doc. dr Miroslav Sovrlić, asistent dr Jovica Tomović i asistent Aleksandar Kočović. Ovim projektom obezbeđena je i nabavka HPLC/MS instrumenta, jedinog te vrste na našem Univerzitetu. Sredstva su obezbeđena iz budžeta Republike Srbije i projekta Svetske banke – projekat - Serbia Accelerating Innovation and Entrepreneurship Project (SAIGE).
|
|
|
PROJEKAT SVETOVID-19
Human genetic and epigenetic determinants of susceptibility, severity and outcomes in SARS-CoV-2 infection
Fond za nauku Republike Srbije
projekat:SVETOVID-19
Naziv projekta:
Genetske i epigenetske determinante podložnosti, težine i ishoda SARS-CoV-2 infekcije
NIO:
Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu
Fakultet inženjerskih nauka u Kragujevcu
Rukovodilac projekta
prof. dr Dejan Baskić
Istraživači:
Dejan Baskić,
Nataša Đorđević,
Dragan Miovanović,
Predrag Đurđević,
Željko Mijailović,
Srđan Stefanović,
Danijela Todorović,
Suzana Popović,
Nenad Vuković,
Milena Vukić,
Sanja Matić,
Katarina Vitošević
Apstrakt
Novine: Nova saznanja o povezanosti genetskih i epigenetskih faktora sa podložnošću SARS-CoV-2 infekciji, težinom kliničke slike i smrtnim ishodom COVID-19; dopuna postojećih prediktivnih modela sa ciljem povećanja pouzdanosti individualizovanih preventivnih i terapijskih mera; ciljanje visoko rizičnih subpopulacija izloženih velikom virusnom opterećenju: zdravstveni radnici ili osobe u epidemijskim klasterima (članovi porodice obolelih).
Aktuelnost: Mehanizam infekcije SARS-CoV-2 je složen; ishod je veoma varijabilan i zavisi od faktora vezanih za domaćina, uključujući genetske polimorfizme i stepen metilacije genoma. Preko 100 dostupnih modela predviđanja za COVID-19 koji se u rutinskoj praksi nisu dokazali zbog visoko pristrasnih rezultata i nedovoljne validacije.
Metodologija: Istraživanje je dizajnirano u vidu opservacione kliničke studije tipa slučaj/kontrola, u kojoj će učestvovati pacijenti oboleli od COVID-19 (blagom/teškom kliničkom slikom) i zdravi ispitanici koji su bili izloženi SARS-CoV-2, ali se nisu inficirali. Varijable koje će se pratiti u studiji su: demografski i klinički faktori rizika (intervju/medicinski kartoni), genotipizacija (RT-PCR) i metilacija (HPLC-PDA i post-PCR HRM) ključnih gena odgovornih za životni ciklus SARS-CoV-2 i/ili imunski odgovor. Kreiranje logističkih regresionih modela koristiće se za identifikaciju nezavisnih genetskih i epigenetskih faktora rizika za podložnost i ishod COVID-19.
Očekivani rezultati: Utvrđivanje uticaja genetskih i epigenetskih faktora na podložnost SARS-CoV-2 infenkciji, kao i ishod COVID-19; razvoj genetskog/kliničkog algoritma za klasifikaciju rizika stanovništva Srbije; kreiranje seta preporuka za pojedince sa većim rizikom, što će u budućnosti obezbediti ciljani i individualizovani pristup zasnovan na dokazima.
Značaj istraživanja: Pružanje novih mogućnosti biomedicinskim naučnicima (nove ideje i razvoj mladih naučnika), stručnjacima za javno zdravlje (unapređenje prevencije i kontrole bolesti), lekarima (sprovođenje individualizovanog pristupa); povećanje društvenog blagostanja kroz optimalnu raspodelu sredstava u borbi protiv pandemije i smanjenje tereta i troškova bolesti.
|
VERZIJA ZA STAMPU
|
|
|
|
|
|
|
|