Trenutno ste na:
 
Vesti sa fakulteta
  Najnovije vesti
 


Povezani sadržaji:
 
Najnovije vesti
Arhiva vesti
 

Navigacija:
 
Početna strana
 







 
VESTI I DOGAĐAJI
NAJNOVIJE VESTIARHIVA VESTI

 

OTVORENA 61. KANCEROLOSKA NEDELJA SLD

U Sava centru u Beogradu svečano je otvorena, tradiconalna, 61. kancerološka nedelja u organizaciji istiomene sekcije SLD. Ovaj trodnevni skup okupio je vodeće domaće ali i svetske stručnjake iz oblasti onkologije koji će razmeniti znanja i iskustva iz kliničke prakse u ovoj oblasti medicine. Istovremeno održava se i 37. simpozijum medicinskih sestara-tehničara onkoloških institucija Srbje. Prema podacima Instituta za javno hzdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“iz 2023. godine u našoj zemlji od malignih bolesti oboli oko 42 hiljade stanovnika a bitku sa ovim bolestima izgubi oko 22 hiljade ljudi.

Ovaj važan međunarodni skup otvorio je hirurg-onkolog prof. dr Ivan Marković predsednik kancerooške sekcije SLD koji je istakao da sva saznanja iz oblasti onkologije, koja stižu tokom čitave godine se subilimiraju na poslednjem regionalnom sastanku u organizaciji SLD.“Lekari koji se bave lečenjem onkoloških pacijenata dobijaju informacije koje su im bitne odnosno šta su standardni u ovom trenutku“, rekao je prof.dr Ivan Marković. Direktorka RFZO proof.dr Sanja Radojević Skodrić isatkla je da je je početkom ove godine srpska onkologija dobila najveće proširenje liste lekova.“Odobrene su ukupno 22 terapije, među kojima 16 najsaveremenijih lekova za lečenje onkoloških pacijenata poput karcinoma dojke, pluća, prostate i debelog creva“, istakla je profesorka Radojević Skodrić.

Zapaženo učešće na 61. kancerološkoj nedelji imaju nastavnici i saranici FMN u Kragujevcu sa katedre za onkologiju i radijacionu terapiju kao predavači i moderatori. Sef katedre za užu specijalizaciju onkologije prof. dr Marko Spasić naglasio je i da nije zanemarljivo ni učešće mladih lekara, specijalista ali i lekara na specijalizacijama iz različtih oblasti medicine koji su prepoznali značaj aktuelnosti iz oblasti onkologije.

Inače centralne teme ovog skupa su rak dojke, karcionom pluća, melanom, digestivna onkologija, karcinom endometrijuma kao i tumori glave, vrata i limfomi.




USPOSTAVLJANJE NAUČNE I NASTAVNE SARADNJE
FMN SA UNIVERZITETOM U FIRENCI

Na poziv domaćina, prof. dr Ivan Jovanović sa našeg Fakulteta, posetio je Univerzitet u Firenci, Katedru za eksperimentalnu i kliničku medicinu. Prof. Jovanović bio je gost prof. Amedea Amedei, imunologa i redovnog profesora Univerziteta u Firenci. Prof. Amedeo je do danas dobio više od 10 miliona evra kroz grantove za projekte koje finansiraju različiti subjekti uključujući: European Commission (MICAfrica, Ambrosia and Priority), ESA-Nasa (Neptune), CNR (COVPI), Italian Health Ministry (Fetr-ALS, Neuralstop, Plaiority), Toscana Region (MICpROBIMM), Marche Region (Probiosenior), Ministry of University and Research (Fonzie, THE, Mnesys). Objavio je 274 naučna rada, sa 12.164 citata i H-index-om 5.

Tokom ove posete dogovorena je saradnja i zajedničko učešće istraživača sa Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu i istraživača sa Univerziteta u Firenci na nekoliko međunarodnih interdisciplinarnih projekata. Postavljena je i osnova za potpisivanje ugovora o saradnji naših institucija u oblasti naučnoistraživačkog rada ali i razmene studenata master i doktorskih studija.




PREVENCIJA NEŽELJENIH REAKCIJA NA LEKOVE
#MedSafetyWeek 2024

Poziv zdravstvenim radnicima i građanima da prijavljuju sumnje na neželjene reakcije na lekove

Prijavljivanjem sumnji na neželjene reakcije na lekove možete da doprinesete bezbednijoj primeni lekova za sve nas

Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu u saradnji sa Agencijom za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) i ove godine, u nedelji 4-10. novembra 2024, sprovodi kampanju pod nazivom #MedSafetyWeek u cilju podizanja svesti o značaju prijavljivanja neželjenih reakcija na lekove. Ovogodišnja kampanja sa temom „Prevencija neželjenih reakcija na lekove“ fokusira se na važnost upotrebe lekova na propisan način, kako bi se sprečile neželjene reakcije i važnost prijavljivanja neželjenih reakcija, kada se ispolje.

ALIMS i druge agencije za lekove širom sveta ovogodišnjom kampanjom žele da pozovu i ohrabre građane i zdravstvene radnike da prijavljuju sumnje na neželjene reakcije na lekove.

Prijavljivanjem sumnji na neželjene reakcije na lekove aktivno učestvujete u otkrivanju novih bezbednosih pitanja i pomažete ALIMS-u da preduzme, ako je potrebno, odgovarajuće aktivnosti i mere kako bi primena lekova bila bezbednija za sve nas.

ALIMS ističe:
Svaka prijava je važna i igra ključnu ulogu u sticanju dodatnih saznanja o koristima i rizicima primene lekova u svakodnevnoj praksi i omogućava preduzimanje odgovarajućih aktivnosti kako bi se potencijalni rizici umanjili.
Prijavljivanjem sumnji na neželjene reakcije na lekove doprinosite bezbednijoj primeni lekova što može uticati i na unapređenje prakse propisivanja lekova, kao i povoljnijeg ishoda lečenja.

ALIMS poziva:
Prijavite ALIMS-u svaku sumnju na neželjene reakcije na lekove.

To možete učiniti putem ALIMS-ove onlajn platforme (direktno ili instaliranjem aplikacije na mobilnom uređaju ili računaru) ili obrazaca za prijavu neželjenih reakcija (obrasce i informacije o načinima njihovog slanja možete pronaći ovde).

Pacijentima se savetuje da se obrate svom lekaru ako su zabrinuti za svoje zdravlje.

Dodatne informacije i materijale osmišljene za #MedSafetyWeek 2024, kao i poruke za pacijente i zdravstvene radnike, možete da pogledate na internet stranama ALIMS-a.


POČELA NASTAVA NA DOKTORSKIM STUDIJAMA FMN

Uručenjem indeksa 25-oj generaciji studenata doktorskih studija medicinskih i farmaceutskih nauka i 5-oj generaciji studenata doktorskih studija menadžment u sistemu zdravstvene zaštite počela je nova školska godina na Fakultetu medicinskih nauka na ovom stepenu studija.

Indekse studentima DAS-a uručio je prodekan za doktorske akademske studije prof. dr Aleksandar Đukić dok je studentima doktorskih studija menadžment u sistemu zdravstvene zaštite indekse uručio prof. dr Nebojša Zdravković.

Novu generaciju studenata doktorskih studija, 90 na doktorskim naukama i 13 na farmaceutskim naukama, pozdravio je prodekan za DAS prof. dr Aleksandar Đukić koji im je dao tehnička uputstva oko samog nastavnog procesa, načina studiranja, izbora teme doktorske disertacije i same izrade doktorata. On je naglasio da će sve studenti već sutra na sajtu Fakulteta moći da pronađu sve neophodne informacije počev od njihovih imena sa izbornim predmetima za koje su se opredelili do kompletnog rasporeda predavanja do kraja semestra.

Prvo predavanje novoj generaciji studenata DAS –a održala je prof. dr Snežana Živančević Simonović, a zatim su usledila predavanja prof. dr Nebojše Zdravkovića i doc. dr Ivice Petrovića.

Doktorske akademske studije na FMN uvedene su 2005. godine kao prve u zemlji i do sada je na našem Fakultetu doktorsku disertaciju uspešno odbranilo preko 700 doktoranada. Ove studije traju tri godine odnosno šest semestara i nakon toga, izradom i odbranom doktorske disertacije, studenti stiču akademsko zvanje doktor medicinskih/farmaceutskih nauka.




Prof. dr Nebojša Zdravković, redovni profesor, imenovan je za novog direktora Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT). Ovo imenovanje predstavlja veliko priznanje za njegov dugogodišnji doprinos u oblasti visokog obrazovanja i upravljanja u zdravstvu.

Prof. dr Nebojša Zdravković redovni je profesor na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, gde trenutno obavlja funkcije prodekana za master akademske studije, rukovodioca master akademskih studija „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite” i doktorskih akademskih studija „Menadžment zdravstvenog sistema”, kao i šefa Katedre za medicinsku informatiku i statistiku. Ovo imenovanje predstavlja veliko priznanje za njegov dugogodišnji doprinos u oblasti visokog obrazovanja i upravljanja u zdravstvu.

Njegov angažman i zalaganje za kvalitetno obrazovanje doprineli su standardizaciji i unapređenju nastavnog procesa u oblasti zdravstvenog menadžmenta. Njegova posvećenost razvoju visokog obrazovanja ogledala se kroz funkcije predsednika Odbora za preduzetništvo Univerziteta u Kragujevcu i člana radne grupe za rangiranje Univerziteta u Kragujevcu na međunarodnim rang listama.

Profesor Zdravković ima bogato iskustvo u upravljanju i realizaciji brojnih domaćih projekata, kao i u učešću na mnogim međunarodnim projektima, čime je značajno doprineo internacionalizaciji i ugledu Fakulteta medicinskih nauka i Univerziteta u Kragujevcu.

Pored akademske karijere, prof. dr Zdravković aktivno je učestvovao u kreiranju politika u visokom obrazovanju kao član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Republike Srbije i Saveta za Nacionalni okvir kvalifikacija.

Osim akademskog angažovanja, prof. Zdravković poseduje bogato iskustvo i u privredi, a bio je i koordinator od 2008. do 2012. godine za sprovođenje ugovora sa kompanijom FIAT Srbija.

Tokom angažovanja u javnom sektoru, tri puta je bio biran za narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije, a osam godina je obavljao funkciju zamenika gradonačelnika grada Kragujevca.


OTVORENI 49. OKTOBARSKI ZDRAVSTVENI DANI

Danas su u Kragujevcu svečano otvoreni 49. Oktobarski zdravstveni dani, dvodnevni međunarodni kongres, u organizaciji okružne podružnice SLD na temu: „Neuronauke-medicinski tehnološki i inkulturacioni izazovi“ koji je okupio veliki broj domaćih i međunarodnih predavača i učesnika koji su u prilici da saznaju najnovija dostignuća u oblasti psihijatrije i neurologije. Skup je organizovan uz podršku Fakulteta medicinskih nauka, UKC Kragujevca i lokalne samouprave.

Kongres, koji za cilj ima okupljanje članova SLD i drugih zdravstvenih radnika radi unapređenja znanja, veština i stavova u skladu sa savremenim dostignućima u medicini, ove godine doneo je novine u oblasti psihijatrije i neurologije, a govori se i o aktuelnim temama iz oblasti stomatologije. Dekan FMN prof. dr Vladimir Janjić, psihijatar, s obzirom na temu našao se u ulozi i gosta i domaćina. On je prilikom otvaranja skupa istakao da će na skupu biti reči o različitim aspektima neuronauka- od nekih funkcionisanja odnosno življenja na ćelijskom nivou do različitih etičkih pitanja, pitanja mentalnog zdravlja do pitanja najsavremenijeg lečenja multipleskleroze, shizofrenije, depresije, parkinsonove bolesti. „Pokrili smo dakle jedan širok aspekt tema i mislim da je odziv učesnika i predavača ove godine izuzetno veliki što samo ukazuje na aktuelnost teme koju smo ove godine izabrali“, rekao je dekan Janjić.

Novine u dijagnostici i lečenju psihijatrijskih i neuroloških oboljenja bile su teme na kojima su zapaženo učešće imali nastavnici i saradnici FMN. Prof. dr Tatjana Bošković Matić sa katedre za neurologiju, inače direktor Klinike za neurologiju UKC Kragujevac, istakla je da iz oblasti neurologije će biti predstavljene novine u oblasti cerebrovaskularnih oboljenja, multipleskleroze, glavobolje ali i ostale neurološke patologije.

Oktobarski zdravstveni dani su odlukom Zdravstvenog saveta Srbije akreditovani kao međunarodni kongres i donose bodove za sve učesnike i predavače.

Podršku organizaciji skupa, tradicionalno, daju Grad Kragujevac, Univerzitet u Kragujevcu, Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu, Univerzitetski klinički centar Kragujevcu, Regionalna lekarska komora za centralnu i zapadnu Srbiju, Insitut za javno zdravlje Kragujevac, Dom zdravlja Kragujevac, Zavod za dentalnu medicinu Kragujevac, Zavod za urgentnu medicinu Kragujevac, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika „Zastava“ Kragujevac.

Odlukom Zdravstvenog saveta Srbije „49. Oktobarski zdravstveni dani“ su akreditovani kao Međunarodni kongres (A-1-1704/24) za lekare, stomatologe, farmaceute, biohemičare, medicinske sestre i zdravstvene tehničare. Broj dodeljenih bodova za učešće je sledeći: a) predavač 15 bodova, b) usmena prezentacija rada 13 bodova, v) poster prezentacija rada 11 bodova, g) pasivno učešće (slušalac) 10 bodova.

Kompletan program pogledajte ovde.





FMN UČESTVOVAO NA 15. SAJMU OBRAZOVANJA

Naš Fakultet i ove godine uzeo je učešće na tradicionalnom sajmu obrazovanja, koji je uz podršku grada Kragujevca, održan na Sumadija sajmu. Sajam je i ove godine okupio brojne obrazovne i vaspitne ustanove iz Kragujevca i okoline a cilj je da poveže učenike i roditelje sa obrazovnim ustanovama, srednjim školama i fakultetima, koji izlažu svoje programe za sticanje znanja. Sajam je i prilika da se budući brucoši upoznaju sa studijskim programima fakulteta našeg Univerziteta pa je tako i ovog puta veliku posećenost i interesovanje budućih studenata izazvao štand Fakulteta medicinskih nauka. Maturanti srednjih škola pokazali su, kao i ranijih godina, najveće interesovanje za studije medicine na našem fakultetu ali i ostale studijske programe, posebno studije na engleskom jeziku. Sve neophodne informacije oni su dobili od predstavnika Studentskog parlamenta i našeg PR tima.

Sajam je inače otvorio član Gradskog veća za obrazovanje Dušan Aleksić koji je istakao da je obrazovanje jedan od najvažnijih prioriteta savremenog doba i da znanje i obrazovanje predstavljaju temelje na kojima počiva razvoj svakog društva.




ODRŽAN NACIONALNI SIMPOZIJUM O PRIMENI JONIZUJUĆEG ZRAČENJA U DIJAGNOSTIČKE I TERAPIJSKE SVRHE

Onkologija, aktuelna tema zbog sve većeg broja obolelih od karcinoma u našoj zemlji, bila je u fokusu prvog Nacionalnog simpozijuma "Primena jonizujućeg zračenja u dijagnostičke i terapijske svrhe" održanog u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Kragujevcu a u organizaciji našeg fakulteta. Ideja za organizaciju simpozijuma potekla je od naših nastavnika a lekara iz Centra za radijacionu onkologiju UKC Kragujevac uz podršku katedri za radiologiju i nuklearnu medicinu i kliničku onkologiju. Dekan FMN prof. dr Vladimir Janjić pozdravljajući goste i učesnike simpozijuma posebno je naglasio da je tema jako delikatna imajući u vidu činjenicu da je populacija onkoloških pacijenata vulnerabilna. Kragujevac je jedan od nekoliko centara u Srbiji koji pacijentima obolelim od karcinoma pruža mogućnost dobijanja zračne terapije. Mi imamo jedan od najboljih Centara za radijacionu terapiju u Srbiji a nastavnici i saradnici našeg fakulteta koji tamo rade kao radioacioni onkolozi su vodeći eksperti u zemlji i šire kada je reč o ovoj vrsti terapije", rekao je dekan Janjić. On je podsetio i da je u Kragujevcu od prošlog leta počela sa realizacijom psihološka podrška onkološkim bolesnicima u saradnji UKC Kragujevac i Doma zdravlja i naglasio da je to jako važno za obolele i da će to biti i obaveza u zdravstvenim ustanovama širom Srbije koji leče onkološke pacijente.

Podršku simpozijumu dali su i ministarstvo zdravlja Vlade Srbije, koje je na skupu predstavljao državni sekretar dr Mirsad Đerlek , Univerzitet u Kragujevcu i UKC Kragujevac. Državni sekretar dr Đerlek rekao je da mi kao država želimo da se pripremimo da naša sledeća ulaganja budu u smeru lečenja onkoloških pacijenata. On je u tom delu naglasio da se radi na izgradnji nove zgrade IORS u Beogradu ali da je u planu i da se u sva četiri klinička centra u Srbiji izgrade posebni objekti gde će se lečiti onkološki pacijenti. Direktor UKC Kragujevac prof. dr Slobodan Milisavljević rekao je da je ovaj simpozijum prilika da svi zajedno sagledamo šta je to što je novo, dobro za pacijente i šta će to u perspektivi biti dobro za lečenje kako karcinoma u početnoj tako i onih u poodmakloj fazi bolesti. Rektor Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Vladimir Ranković istakao je ovom prilikom da sve veći broj obolelih od različitih vrsta karcinoma iz godine u godinu potvrđuje veliku važnost ove oblasti, teme i jednog ovakvog skupa.

Simpozijum je obradio teme koje su pokazale da se jonizujuće zračenje provlači kroz sve segmente medicine- od dijagnostike do terapije. Ovaj skup , kao obavezni deo kontinuirane medicinske edukacije, u organizaciji našeg fakulteta akreditovan je od Zdravstvenog saveta Srbije i još jednom je potvrdio da su unapređenje znanja i iskustva od izuzetnog značaja kako za zdravstvene radnike i saradnike tako i za pacijente.




URUČENI INDEKSI NA MASTER STUDIJAMA

U amfiteatru Fakulteta medicinskih nauka osmoj generaciji studenata master menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite i četvrtoj generaciji studenata master programa ishrana i suplementacija i regenerativna medicina svečano su dodeljeni indeksi.

Sve nove studente na master programima u ime rukovodstva FMN pozdravio je prof. dr Nebojša Zdravković, prodekan za master studije, rukovodilac za master menadžment u sistemu zdravstvene zaštite i član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. On je prisutne podsetio da su master studije na Fakultetu medicinskih nauka uspostavljene uvođenjem master programa menadžment u sistemu zdravstvene zaštite pre sedam godina koji je nedavno reakreditovan, a da su pre četiri godine uvedene studije master ishrana i suplementacija i master regenerativna medicina. „Interesovanje za sve studijske programe, posebno za studijski program master ishrana i suplementacija, i posle svih ovih godina je jako veliko. Posebno sam ponosan na master program menadžment u sistemu zdravstvene zaštite koji je startovao prvi i kojim ja rukovodim kao i na činjenicu da je do sada preko sto studenata, u najvećem broju direktora zdravstvenih ustanova, završilo studije, stekli zvanje menadžer u sistemu zdravstvene zaštite i implementirali stečeno znanje u svom svakodnevnom radu.

Master ishrana i suplementacija je i ove godine privukao veliko interesovanje i popunio akreditacionu kvotu od 48 novih studenata a master regenerativna medicina, kojim rukovodi prof. dr Biljana Ljujić, takođe je privukao dosta novih studenata. Sve to pokazuje da su naši master programi kvalitetni i kao takvi prepoznati u celoj zemlji jer imamo studente iz svih delova Srbije“, istakao je prof. Zdravković.

Indekse novoj generaciji studenata master programa uručili su prof. dr Nebojša Zdravković za menadžment u sistemu zdravstvene zaštite, ukupno 13, prof. dr Nela Đonović rukovodilac master programa ishrana i suplementacija za 48 novih studenata, i prof. dr Marina Gazdić Janković za 15 studenata master regenerativna medicina.




PREDSTAVLJENE NOVINE U GINEKOLOSKOJ HIRURGIJI I OČUVANJU
I OBNOVI FERTILNOSTI

Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu ugostio je profesore sa Imperijal Koledža iz Londona koji su govorili o ginekološkoj hirurgiji i očuvanju i obnovi fertilnosti. Radi se o timu koji je prvi put uspešno izveo transplataciju materice u Velikoj Britaniji , operativnim zahvatom koji je do skoro bio nemoguć. Oni su FMN posetili na poziv prof. dr Petra Arsenijevića specijaliste ginekologije i akušerstva a koji je rekao da je jako značajno što njegove kolege govore o veoma značajnim temama u ginekologiji- onkofertilitetu i hirurškim intervencijama kod prezervacije fertiliteta kod žena. Na predavanju je bilo reči i o novoj klasifikaciji i dijagnostici tumora ovarijuma. „Ovakve operacije se rade kod nas ali mi i dalje zanemarujemo fertilnu sposobnost pacijentkinja, tako da će nam ovo dati uvid u mogućnost operacija malignih bolesti i čuvanja fertilne sposobnosti pacijenata“, istakao je prof. Arsenijević.

Specijalista ginekologije i hirurg na Imperijal Koledžu u Londonu Srđan Saso rekao je da je njegovo predavanje vezano za ginekološke patologije i onkofertiliteta, kako možemo da tretiramo tu patologiju na hirurški način, ali istovremeno da nađemo način da spasimo i prezerviramo plodnost te žene, što je dosta bitno za mlade žene, kako u Srbiji, tako i u Evropi, gde natalitet opada. „Dakle pričaćemo o hirurgiji, o ultra zvuku, malo o reproduktivnoj medicini i zaista mi je velika čast što sam tu“ , rekao je dr Saso.

Prof. Ričard Smit sa Imperijal koledža iz Londona, šef tima ljudi koji su odradili transplantaciju uterusa rekao je da je to poduhvat koji je prvi put izveden pre nekih godinu dana u Velikoj Britaniji, i načinu na koji se on izvodi, o svim izazovima koji taj zahvat nosi i o daljem razvoju i mogućnostima vršenja transplantacija u drugim centrima. Ben Džons, docent na Imperijal koledžu u Londonu, stručnjak za fertilitet i onkofertilitet govorio je o izazovima jajnih ćelija i embriona Posebno danas, kada žene u nešto starijem dobu planiraju trudnoću, i načinu na koji te ćelije, odnosno jajne ćelije i embrioni, mogu da budu korišćeni kasnije „In Vitro“ fertilizacije.




FMN UČESTVOVAO NA EVROPSKOJ NOĆI ISTRAŽIVAČA

Na ovogodišnjoj Evropskoj noći istraživača, članovi Katedre za farmaceutsku mikrobiologiju imali su priliku da posetiocima prikažu jedan od svojih najzanimljivijih eksperimenata – Agar art, tehniku crtanja živim bakterijama. Ova kreativna metoda omogućava naučnicima da koriste mikroorganizme kao “boje” za stvaranje umetničkih dela na površini hranljivih podloga.

Posetioci manifestacije, posebno oni mlađi, pokazali su veliko interesovanje za ovu jedinstvenu tehniku. Oni su imali priliku da se oprobaju u zasejavanju bakterija, uz nadzor članova katedre, i sami stvore svoja “bakterijska umetnička dela.

Zainteresovanost za Agar art je bila izuzetno velika, što je još jednom potvrdilo da nauka može biti i kreativna i zabavna, kao i da privuče pažnju ljudi svih uzrasta."




URUČENE DIPLOME PRVOJ GRUPI DIPLOMACA
IAS MEDICINE NA ENGLESKOM JEZIKU

Na svečanosti upriličenoj ispred nove zgrade Centara izvrsnosti dekan Fakulteta medicinskih nauka prof. dr Vladimir Janjić, u prisustvu prodekana za studije na engleskom jeziku doc. dr Branimira Radmanovića, uručio je diplome prvoj grupi studenata našeg fakulteta koji su uspešno okončali svoje studije na engleskom jeziku. Reč je o 11 sada već doktora medicine iz Nigerije, Libana, Irana i Indije koji su sticajem okolnosti prošle godine upisali šestu godinu medicine na našem fakultetu. Uglavnom je reč o stranim studentima koji su morali da prekinu svoje školovanje u Ukrajini i dođu u Srbiju. Oni nisu krili svoje zadovoljstvo kako zbog stečenih diploma već i znanja koje su poneli sa FMN, pre svega praktičnog znanja, odnosa nastavnika, saradnika ali i svih zaposlenih prema njima ali i kako su istakli, srdačnog i lepog prijeme na koji su naišli u Kragujevcu.

Dekan Fakulteta medicinskih nauka prof. dr Vladimir Janjić pozdravljajući prisutne diplomce podsetio je da su studije medicine na engleskom jeziku uvedene prošle godine i da su studenti koji su dobili diplome ali ni oni koji još studiraju, i oni koji tek dolaze zapravo naši emisari u svetu i naša najbolja referenca. „Ja se nadam da će sva stečena znanja i iskustva sa FMN preneti u svojim sredinama na najbolji mogući način. Mi, u zavisnosti od godine studija, imamo različit broj studenata a u ovom trenutku na IAS medicine na prvoj godini je njih 107 što je daleko više od prošle godine kada ih je bilo 59 po osnovu odobrene kvote, koja je u međuvremenu proširena“, rekao je dekan Janjić. On je istakao i da je veliko zadovoljstvo rukovodstva i zaposlenih na FMN što studenti iz čitavog sveta i dalje dolaze kod nas i što su prepoznali našu ustanovu kao mesto gde mogu da steknu sva potrebna znanja i veštine, a u isto vreme prepoznati smo i po naučnom istraživačkom radu svuda u svetu, što nas dodatno kvalifikuje za dolazak svih onih koji žele da dobiju najbolje u oblasti medicine i farmacije.

Prodekan za IAS medicine na engleskom jeziku doc. dr Branimir Radmanović istakao je najveći izazov bio uskladiti plan i program sa programima država iz kojih su došli strani studenti. „Bilo je dosta studenata koji su tražili da ponovo slušaju nastavu i pohađaju vežbe iz predmeta koje su već položili da bi utvrdili svoja znanja. I tu već opet pominjem radiologiju recimo jer su u Kragujevac stigli sa tim položeni ispitom a samo jednom ili dva puta su u rukama držali radiološki snimak s obzirom da im se najveći deo nastave i ispita odvijao onlajn. Mi smo omogućili da slušaju i onu nastavu koju su već imali da bi mogli kvalitetno da završe šestu godinu, postanu dobri lekari i kao takvi leče svoje pacijente u zemljama iz kojih su došli“, rekao je prodekan Radmanović. On je dodao i da je današnji dan dokaz da je Fakultet medicinskih nauka u tome i uspeo.

Na našem Fakultetu u toku je upis nove generacije stranih studenata u novu akademsku godinu.




AKADEMIKU ALEKSANDRU LEONIDOVIČU GINCBURG DODELJENA TITULA POČASNOG DOKTORA UNIVERZITETA U KRAGUJEVCU

Na Univerzitetu u Kragujevcu, 25. septembra 2024. godine, promovisan je Aleksandar Leonidovič Gincburg, akademik Ruske akademije nauka i direktor ruskog Nacionalnog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju „Gamaleja“, u počasnog doktora Univerziteta u Kragujevcu i tvorac vakcine Sputnik-V.

Polazeći od velikog doprinosa nauci, ostvarenih izuzetnih naučnih rezultata, unapređenja medicinske nauke, razvoja medicinske misli i naučnoistraživačkog rada, Senat Univerziteta u Kragujevcu na sednici održanoj 24. juna 2021. godine, a na predlog Fakulteta medicinskih nauka, jednoglasno je doneo Odluku o promovisanju akademika Ruske akademije nauka Aleksandra Leonidoviča Gincburga u počasnog doktora Univerziteta u Kragujevcu.

Svečanu promociju proglašenja akademika Gincburga u počasnog doktora (Doctor Honoris Causa) Univerziteta u Kragujevcu otvorio je v.d. rektora Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Vladimir Ranković koji je istakao da mu je velika čast i zadovoljstvo što je u prilici da ispred akademske zajednice Univerziteta u Kragujevcu predsedava uzvišenom činu dodele počasnog doktorata akademiku Gincburgu. Promociji su pored prorektora Univerziteta, prof. dr Biljane Petrović, prof. dr Jelene Atanasijević, prof. dr Vladimira Senića, dekana i članova Senata Univerziteta u Kragujevcu, prisustvovali i predstavnici Ministarstva prosvete, Grada Kragujevca, direktori zdravstvenih ustanova, kao i studenti, predstavnici medija, brojni gosti i poštovaoci rada i dela akademika Gincburga.

Prisutnima se u ime predlagača obratio prof. dr Vladimir Jakovljević, dekan Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, iznevši bogatu naučnu biografiju akademika Gincburga.

Prvi savetnik u Ambasadi Ruske Federacije u Republici Srbiji, gospodin Nikola Pomilujko, pozdravio je prisutne u ime Ambasade i izrazio zadovoljstvo što je u prilici da prisustvuje dodeli titule počasnog doktora vodećem ruskom naučniku u oblasti medicine. U svom izlaganju osvrnuo se na strateško partnerstvo između naše dve zemlje koje se oslanja na viševekovno prijateljstvo ruskog i srpskog naroda.

Akademik Gincburg je održao pristupnu besedu u kojoj je govorio o značaju razvoja vakcine izazovima koji su prethodili njenom razvoju, kao i o najnovijim istraživanjima u pripremama za borbu protiv novih sojeva virusa, istakavši važnost saradnje naučnih i zdravstvenih institucija naših dveju zemalja u cilju postizanja najboljih naučnih rezultata i unapređenja zdravstvenih sistema dveju zemalja.




POČELA NASTAVA ZA NOVU GENERACIJU STUDENATA INTEGRISANIH I OSNOVNIH STRUKOVNIH STUDIJA NA FMN


Uručenjem indeksa, najpre brucošima IAS stomatologije, a zatim i IAS farmacije i IAS medicine, 23. septembra počela je nova školska godina na Fakultetu medicinskih nauka. Novu, četrnaestu generaciju studenata IAS stomatologije pozdravio je najpre budući dekan FMN prof. dr Vladimir Janjić. On se brucošima IAS stomatologije zahvalio što su izabrali naš, sada već, kako je rekao, i njihov fakultet za svoje obrazovanje i usavršavanje. ''Svako od vas je došao ovde da uči i ja vas molim da zbog vas samih se od samog početka što više trudite i učite, a svi mi koji učestvujemo u izvođenju nastave smo tu za vas. Sve što više budete naučili više ćete kasnije vredeti jer ako budete imali dovoljno znanja i veština mnogo lakše ćete, nakon završetka studija, naći posao i pravi put'', rekao je prof. Janjić. Indekse brucošima stomatologije uručio je budući prodekan za IAS stomatologije doc. dr Marko Milisavljević, koji je u isto vreme, uz prof. dr Miroslava Vasovića, doc. dr Rašu Mladenovića i doc. dr Miloša Papića, jedan od tutora novim studentima. Time je zvanično počelo školovanje 24 buduća doktora stomatologije na našem fakultetu.



Indekse su zatim dobili brucoši IAS farmacije, studijskog programa koji na FMN postoji od 2005. godine, koji je do sada završilo 935 studenata koji su stekli zvanje magistar farmacije. Budući dekan prof. dr Vladimir Janjić je pozdravio brucoše farmacije i istakao da su studenti naša najveća vrednost i snaga. „Studije koje ste izabrali nisu nimalo lake i zato treba od početka vredno i predano da učite. Imate različite predmete od hemijskih do strogo medicinskih i vremenom ćete shvatiti koliko je sve heterogeno. Cilj svih nas na ovom fakultetu je da odavde poneste najbolja znanja i da budete naša najbolja reference gde god se, nakon što završite studije, pojavite“, istakao je dekan Vladimir Janjić. Prodekan za IAS farmacije prof. dr Srđan Stefanović, koji je novoj generaciji uručio indekse, čestitao je brucošima na hrabrosti da izaberu farmaciju kao jednu humanu profesiju za svoj budući poziv. „Želja svih nas na fakultetu, i nastavnika i vannastavnog osoblja, je da uspostavimo objektivan, valjan i održiv sistem vrednosti zasnovan na moralnim vrednostima i načelima gde bi kvalitet bio jedini merodavni kriterijum vrednovanja studentskog rada i zalaganja. Iskreno se nadam da ćete nam vi u tome pomoći i da ćete u tome prepoznati kao opšte dobro kako bi ste sutra stekli određena znanja i veštine i postali kompetentni stručnjaci za lekove“, rekao je prof. Stefanović.



Brucošima IAS medicine indekse je u Amfiteatru FMN uručila prof. dr Nataša Zdravković prodekan za ove studije koja im je poželela dobrodošlicu i istakla da su studije medicine teške, naporne i da istiskuju puno učenja i odricanja. ''Time što se izabrali ove studije, a tek kada ih završite, logično je da ste se usmerili ka čoveku i pacijentu koji od vas zavisi. To je ključno i u tome je suština poziva koji ste odabrali'', rekla je prof. Zdravković. Pre uručenja indeksa studente koji su se opredelili da na našem fakultetu steknu teorijska i praktična znanja i postanu doktori medicine pozdravio je budući dekan prof. dr Vladimir Janjić.On je istakao da je posao lekara s jedne strane prestižan ali s druge je to vrlo težak i odgovoran posao. ''Od vas svi mnogo očekuju jer su ljudi najosetljiviji kada je reč o njihovom zdravlju i zdravlju njihovih najmilijih tako da morate u sebi da pronađete empatiju, da razumete ljude, da razumete vaše pacijente, da im posvetite dovoljno pažnje a da sa druge strane zadržite dovoljan stepen objektivnosti kako bi ste im pomogli na najbolji mogući način. To često nije ni malo lako i to ćete vremenom i sami uvideti. Uvek morate da se stavite na mesto vaših pacijenata da bi ste mogli da obavljate posao na najbolji mogući način'', rekao je prof. Janjić. On je dodao i da, pre svega toga, svako ko je danas dobio indeks mora da stekne dovoljno znanja i veština i istakao da će se novo rukovodstvo i svi nastavnici i saradnici truditi da kvalitet nastave podignu na još viši nivo.




Svi brucoši dobili su na uručenju indeksa i prvim predavanjima sve osnovne informacije i smernice koje se tiču njihovi obaveza tokom ovog semestra ali i nastavka studija. Indekse studentima OSS uručiće u sredu resorni prodekan prof. dr Snežana Radovanović čime će biti zaokružen proces dodele indeksa i početka nove školske godine na našem fakultetu za domaće studente.


PROF. DR VLADIMIR JANJIĆ STUPIO NA DUŽNOST DEKANA FMN



Redovni profesor Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, psihijatar, prof. dr Vladimir Janjić, danas, 27. septembra 2024. godine stupio je na dužnost dekana.

Prof. Janjić će ovu dužnost obavljati u naredne tri godine. Tome je prethodila odluka članova Nastavno naučnog veća Fakulteta medicinskih nauka, od 18. juna, na 142. sednici kada su članovi Veća velikom većinom glasova doneli odluku o utvrđivanju predloga kandidata za izbor dekana Fakulteta.
Predlog Nastavno naučnog veća potvrdio je Savet FMN na sednici održanoj 1. jula 2024. godine kada je sa 19 glasova za i jednim glasom protiv doneo odluku o izboru novog dekana Fakulteta - prof. dr Vladimira Janjića, redovnog profesora za užu naučnu oblast Psihijatrija.

Novi dekan Fakulteta medicinskih nauka prof. dr Vladimir Janjić narednih dana predstaviće svoj tim prodekana i plan i program daljih aktivnosti našeg Fakulteta.



Ostale informacije možete pogledati u ARHIVI VESTI ovde.

Zbog promene SSL protokola u nonSSL, povremeno može doći do neispravnosti linkova na stranicama, u tom slučaju probajte bez protokola https://. Izvinjavamo se na svim mogućim smetnjama.