ПРЕДСТАВЉЕНЕ НОВИНЕ У ГИНЕКОЛОШКОЈ ХИРУРГИЈИ И ОЧУВАЊУ И ОБНОВИ ФЕРТИЛНОСТИ
Факултет медицинских наука у Крагујевцу угостио је професоре са Империјал Колеџа из Лондона кoји су говорили о гинеколошкој хирургији и очувању и обнови фертилности. Ради се о тиму који је први пут успешно извео трансплатацију материце у Великој Британији , оперативним захватом који је до скоро био немогућ. Они су ФМН посетили на позив проф. др Петра Арсенијевића специјалисте гинекологије и акушерства а који је рекао да је јако значајно што његове колеге говоре о веома значајним темама у гинекологији- онкофертилитету и хируршким интервенцијама код презервације фертилитета код жена. На предавању је било речи и о новој класификацији и дијагностици тумора оваријума. „Овакве операције се раде код нас али ми и даље занемарујемо фертилну способност пацијенткиња, тако да ће нам ово дати увид у могућност операција малигних болести и чувања фертилне способности пацијената“, истакао је проф. Арсенијевић.
Специјалиста гинекологије и хирург на Империјал Колеџу у Лондону Срђан Сасо рекао је да је његово предавање везано за гинеколошке патологије и онкофертилитета, како можемо да третирамо ту патологију на хируршки начин, али истовремено да нађемо начин да спасимо и презервирамо плодност те жене, што је доста битно за младе жене, како у Србији, тако и у Европи, где наталитет опада. „Дакле причаћемо о хирургији, о ултра звуку, мало о репродуктивној медицини и заиста ми је велика част што сам ту“ , рекао је др Сасо.
Проф. Ричард Смит са Империјал колеџа из Лондона, шеф тима људи који су одрадили трансплантацију утеруса рекао је да је то подухват који је први пут изведен пре неких годину дана у Великој Британији, и начину на који се он изводи, о свим изазовима који тај захват носи и о даљем развоју и могућностима вршења трансплантација у другим центрима. Бен Џонс, доцент на Империјал колеџу у Лондону, стручњак за фертилитет и онкофертилитет говорио је о изазовима јајних ћелија и ембриона Посебно данас, када жене у нешто старијем добу планирају трудноћу, и начину на који те ћелије, односно јајне ћелије и ембриони, могу да буду коришћени касније „In Vitro“ фертилизације.
Због промене SSL протокола у nonSSL, повремено може доћи до неисправности линкова на страницама, у том случају пробајте без протокола https://. Извињавамо се на свим могућим сметњама.