ОДРЖАН НАЦИОНАЛНИ СИМПОЗИЈУМ О ПРИМЕНИ ЈОНИЗУЈУЋЕГ ЗРАЧЕЊА У ДИЈАГНОСТИЧКЕ И ТЕРАПИЈСКЕ СВРХЕ
Онкологија, актуелна тема због све већег броја оболелих од карцинома у нашој земљи, била је у фокусу првог Националног симпозијума "Примена јонизујућег зрачења у дијагностичке и терапијске сврхе" одржаног у свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу а у организацији нашег факултета. Идеја за организацију симпозијума потекла је од наших наставника а лекара из Центра за радијациону онкологију УКЦ Крагујевац уз подршку катедри за радиологију и нуклеарну медицину и клиничку онкологију. Декан ФМН проф. др Владимир Јањић поздрављајући госте и учеснике симпозијума посебно је нагласио да је тема јако деликатна имајући у виду чињеницу да је популација онколошких пацијената вулнерабилна. Крагујевац је један од неколико центара у Србији који пацијентима оболелим од карцинома пружа могућност добијања зрачне терапије. Ми имамо један од најбољих Центара за радијациону терапију у Србији а наставници и сарадници нашег факултета који тамо раде као радиоациони онколози су водећи експерти у земљи и шире када је реч о овој врсти терапије", рекао је декан Јањић. Он је подсетио и да је у Крагујевцу од прошлог лета почела са реализацијом психолошка подршка онколошким болесницима у сарадњи УКЦ Крагујевац и Дома здравља и нагласио да је то јако важно за оболеле и да ће то бити и обавеза у здравственим установама широм Србије који лече онколошке пацијенте.
Подршку симпозијуму дали су и министарство здравља Владе Србије, које је на скупу представљао државни секретар др Мирсад Ђерлек , Универзитет у Крагујевцу и УКЦ Крагујевац. Државни секретар др Ђерлек рекао је да ми као држава желимо да се припремимо да наша следећа улагања буду у смеру лечења онколошких пацијената. Он је у том делу нагласио да се ради на изградњи нове зграде ИОРС у Београду али да је у плану и да се у сва четири клиничка центра у Србији изграде посебни објекти где ће се лечити онколошки пацијенти. Директор УКЦ Крагујевац проф. др Слободан Милисављевић рекао је да је овај симпозијум прилика да сви заједно сагледамо шта је то што је ново, добро за пацијенте и шта ће то у перспективи бити добро за лечење како карцинома у почетној тако и оних у поодмаклој фази болести. Ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Владимир Ранковић истакао је овом приликом да све већи број оболелих од различитих врста карцинома из године у годину потврђује велику важност ове области, теме и једног оваквог скупа.
Симпозијум је обрадио теме које су показале да се јонизујуће зрачење провлачи кроз све сегменте медицине- од дијагностике до терапије. Овај скуп , као обавезни део континуиране медицинске едукације, у организацији нашег факултета акредитован је од Здравственог савета Србије и још једном је потврдио да су унапређење знања и искуства од изузетног значаја како за здравствене раднике и сараднике тако и за пацијенте.
Због промене SSL протокола у nonSSL, повремено може доћи до неисправности линкова на страницама, у том случају пробајте без протокола https://. Извињавамо се на свим могућим сметњама.