ODRŽAN SIMPOZIJUM O MULTIDISCIPLINARNOM PRISTUPU NEŽELJENIM DEJSTVIMA LEKOVA CILJNIH MEHANIZAMA DEJSTAVA

U organizaciji FMN i UKC Kragujevac u amfiteatru Fakulteta održan je simpozijum o neželjenim dejstvima imuno terapije, na kome su učešće uzeli, pored naših nastavnika i saradnika , lekara UKC Kragujevac i lekari IORS-a ali i zdravstvenih ustanova u okruženju. Prema rečima naučnog saradnika dr Jasmina Nedović – interniste onkologa UKC Kragujevac imuno terapija zauzima najveći deo u lečenju većine malignih solidnih tumora, pa i hematoloških, ali ima novi spektar neželjenih dejstava. ‘’Zato su nam potrebni novi multidisciplinarni timovi za rešavanje neželjenih dejstava, koji znaju da budu vrlo teški i ozbiljni, i ozbiljna neželjena dejstva. Danas smo ovaj simpozijum posvetili formiranju multidisciplinarnih timova za rešavanje neželjenih dejstava imunoterapije, koja je napravila naravno ogroman napredak u lečenju svih karcinoma, skoro za 50% je popravila preživljavanje malignih tumora svih lokalizacija. Zato je ovaj simpozijum upravo namenjen tome kako napraviti nove multidisciplinarne timove za ranu dijagnostiku, prepoznavanje i lečenje neželjenih dejstava imunoterapije koju do sada nismo imali, jer je hemioterapija imala potpuno drugačija neželjena dejstva’’, rekla je u ime organizatora dr Jasmina Nedović. Dr Snežana Bošnjak sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije ovaj skup je izuzetno značajan jer je jako važno da se govori o efikasnosti lekova koji su usmereni ka lečenju tumora, ali isto tako je važno da se govori i o njihovoj podnošljivosti, jer naša onkološka terapija treba da bude i dobro podnošljiva i bezbedna. ''Kolege su organizovale ovaj skup da istaknu jednu multidisciplinarnost, potrebnu onkologa da sarađuju sa kolegama drugih specijalnosti, kako bi se ova neželjena dejstva sprečila i adekvatno lečila. Ja im čestitam na organizaciji ovog skupa. Mi dugo na Institutu primenjujemo imunološku terapiju, kako pojedinačnu, tako od skora u kombinaciji sa hemio terapijom, i neželjena dejstva su potpuno drugačija od neželjenih dejstava hemio terapije. Na prvom mestu u smislu njihove raznolikosti, pošto bilo koji organ ili tkivo mogu da budu zahvaćeni, i isto tako potrebe da sarađujemo sa lekarima drugih specijalnosti, da bismo ih uspešno lečili. I zato je važno da formiramo timove, koji će činiti onkolozi, lekari, medicinske sestre i lekari drugih specijalnosti'', zaključila je dr Bošnjak. Cilj simpozijuma- zajedničko učenje u budućem periodu, jer u ovom trenutku postoje četiri nove indikacije za lečenje malignih tumora dojke, melanoma, hepatocelularnog melanoma, karcinoma bubrega, je ispunjen, jer je u ovom momentu zaista neophodna ovakva vrsta edukacije, kako za tercione centre tako za sekundarne centre.