|
Trenutno ste na: |
|
|
Naučna istraživanja |
|
|
|
|
NAUČNO ISTRAŽIVAČKI RAD |
|
|
|
MEĐUNARODNI PROJEKTI |
|
"BIOSINT"
Strengthening capacities and digital competences in biomedical education through internationalization at home
Naziv projekta:
Strengthening capacities and digital competences in biomedical education through internationalization at home (BIOSINT)
Apstrakt
Projekat BIOSINT predlaže aktivnosti grupisane u pet radnih paketa koji u potpunosti podržavaju opšte i specifične ciljeve
Erazmus+ programa. Namera je da unapredi obrazovanje i razvoj studenata biomedicinskih nauka, kao i nastavnika i administrativnog osoblja visokoškolskih ustanova koje učestvuju. Putem sprovođenja obrazovanja kroz okvir strategije internacionalizacije kod kuće i internacionalizovanog kurikuluma i nastavnih programa, namera je da se ojačaju digitalni kapaciteti, pismenost i kompetencije, kao i međukulturološke veštine i stavovi na individualnom i institucionalnom nivou. Specifični ciljevi BIOSINT projekta su promocija akademske mobilnosti pojedinaca i grupa, kvalitetno ishodi učenja za učesnike, saradnja, kvalitet, inkluzija, pravičnost, izvrsnost, kreativnost i inovativnost u oblasti visokog obrazovanja. Predloženu temu projekta će implementirati visokoškolske ustanove sa područja Zapadnog Balkana (Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Albanija), dok ustanove iz Belgije, Rumunije i Srbije imaće savetodavnu ulogu i ulogu prenosa znanja. Ustanove Zapadnog Balkana manjkaju u pogledu internacionalizacije nastavnih planova i programa, virtuelne mobilnosti i usluge/kapaciteta neophodnih za internacionalizaciju. Dakle, očekuju se mnogi impakti rezultata projekta. Najvrednije kratkoročne promene očekuju se od studenata i nastavnika koji će unaprediti svoju digitalnu pismenost, kulturološku kompetenciju i spremnost za budući rad u globalnom zdravlju u eri „nove normalnosti“ digitalnog društva tokom i nakon pandemije COVID-19. Privlačenje zainteresovanih studenata, koji pohađaju visokoškolske ustanove koje ne učestvuju direktno u projektu, je važno za postizanje srednjoročnih i, posebno, dugoročnih impakta projekta. Projekat ima ambiciju da trajno podigne kapacitet ustanova partnera Zapadnog Balkana i profesionalizam i kompetentnost za upravljanje prema internacionalizaciji kod kuće i strategijama integrisanog virtuelnog biomedicinskog obrazovanja.
Angažovani istraživači:
Prof. dr Vladimir Jakovljević
Prof. dr Dragan Milovanović
Prof. dr Vladimir Živković
Prof. dr Milan Zarić
Prof. dr Ljiljana Tasić
Prof. dr Radica Živković Zarić
Doc. dr Jovana Joksimović Jović
Asistent Katarina Mihajlović
Saradnik u nastavi Božidar Pindović
Istraživač-pripravnik Katarina Đorđević
Istraživač-pripravnik Irena Ognjanović
|
|
|
|
"REPLICA"
In vitro replication studies - "Replica"
U okviru Programa saradnje sa univerzitetima iz Italije, SAD, Rusije, Omana, Grčke i Indonezije. Koordinator projekta je Univerzitet iz Katanje i ECLAT, spin-off Univerziteta iz Katanje.
Naziv projekta:
In vitro replication studies - "Replica"
Rukovodilac projekta
prof. dr Vladislav Volarević, redovni profesor Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu
Apstrakt
Naučno-istraživački projekat ,,Replica” je multidisciplinarni i multilateralni međunarodni projekat koji, počev od 2019. godine, Fakultet medicinskih nauka realizuje u saradnji sa univerzitetima iz Italije, SAD, Rusije, Omana, Grčke i Indonezije. Koordinator projekta je Univerzitet iz Katanje i ECLAT, spin-off Univerziteta iz Katanje.
Cilj ovog projekta je da istraživači iz 7 različitih zemalja koristeći identičnu, najsavremeniju opremu, identične ćelijske linije, identične laboratorijske uslove (temperaturu, vlažnost vazdduha) i usaglašene protokole, repliciraju i potvrde rezultate objavljene u najbolje rangiranim svetskim časopisima koji su prethodno analizirali potencijalno štetne efekte duvanskog dima na različite ćelijske linije. Tokom realizacije projekta formirana je i opremljena posebna laboratorija za ispitivanje efekata duvanskog dima (,,Smoking Lab-Serbia), jedinstvena takvog tipa u Srbiji, u kojoj su, pored ostalih mašina, smeštene i ,,LM1 i LM4 Borgwaldt smoking machines”, mašine-roboti koji koriste referentne cigarete, elektronske cigarete i ,,Tobacco-heating products” u različitim režimima rada i tako oponašaju aktivnost pušača.
Rukovodilac projekta u Srbiji je prof. dr Vladislav Volarević, a pored njega kao angažovani istraživači Fakulteta medicinskih nauka u realizaciji projekta učestvuju i doc. dr Aleksandar Arsenijević i Aleksandar Ilić.
|
|
|
|
CARDIOPROTECTIVE EFFECTS OF POLYPHENOLS THROUGH BIOINFORMATIC GENOMIC APPROACH AND PRECLINICAL STUDIES
Kardioprotektivni efekti polifenola kroz bioinformatički genomski pristup i predkliničke studije
Sažetak :
Fakultet medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu (centar za funkcionalna istraživanja) i Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković" (centar za citološka istraživanja) su u okviru programa saradnje „Pavle Savić” koji postoji između Republike Srbije i Republike Francuske u oblasti naučnih i tehničkih istraživanja uspešno prošli konkurs i time stekli mogućnost sprovođenja zajedničkog projekta tokom 2020. i 2021. godine sa svojim francuskim partnerom (Francuski nacionalni institut za istraživanja u nutriciji (Unit of Human Nutrition, French National Institute for Agricultural Research, Clermont-Ferrand/Theix)).
Nosilac programa u Republici Srbiji je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja a u Republici Francuskoj je to Ministarstvo za Evropu i spoljne poslove (MEAE i Ministarstvo visokog obrazovanja, istraživanja i inovacija (MESRI), a sprovodi ga agencija Kampus Franc (Campus France) uz podršku Francuskog instituta u Srbiji.
Glavni cilj sadašnjeg projekta je da doprinese identifikaciji efekata polifenola biljnog porekla na zdravlje i rasvetljavanju mehanizama njihovog dejstva u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Primaran je bioinformatički pristup, korišćenjem naprednih bioinformatičkih studija genomskih podataka. Pored toga, priroda ćelijskih i molekularnih ciljeva polifenola, identifikovanih bioinformatičkim studijama, bila bi potvrđena i dodatno elaborirana na nivou srca, u in vivo i ex vivo studijama. Na ovaj način projekat bi trebalo da pruži nova saznanja o uticaju bioaktivnih supstanci na zdravlje, koja bi trebalo da omoguće razvoj i proizvodnju funkcionalne hrane koja može da spreči ili ograniči napredovanje kardiovaskularnih bolesti, ali i da formuliše preporuke za ishranu.
Inače, svrha celokupnog programa saradnje između dve zemlje je da olakša i razvija naučnu i tehničku razmenu na visokom nivou u obe zemlje sa posebnim naglaskom na uspostavljanju novih partnerstava. Osim toga, cilj ovog programa je da omogući aktivno učešće i mobilnost mladih istraživača, naročito doktoranata i post-doktoranata, objavljivanje zajedničkih publikacija i patenata, kao i razvoj već postojeće saradnje i uključivanje u programe finansirane od strane Evropske unije.
Spisak učesnika:
1. Prof. dr Vladimir Jakovljević
2. Prof. dr Verica Milošević
3. Prof. dr Vladimir Živković
4. Doc. dr Ivan Srejović
5. Vladimir Ajdžanović, naučni savetnik
6. Milica Milinković, doktorant
7. Dragan Milenković, viši istraživač
|
|
|
THE ROLE OF GALECTIN 3 IN ACUTE COLITIS
Uloga galektina-3 u akutnom kolitisu
Sažetak projekta:
Galektin 3 (engl. Galectin-3, Gal-3) je lektin koji ima važnu ulogu u inflamaciji i malignim bolestima. Farmakološki inhibitori Gal-3 se već koriste za suprimiranje procesa fibroze u pretkliničkim studijama. Nedavno su kliničke studije pokazale ulogu ovog molekula u inflamacijskoj bolesti creva (engl. inflammatory bowel disease, IBD). Serumska koncentracija Gal-3 je povećana kod pacijenata sa aktivnom formom ulceroznog kolitisa i Kronove bolesti. Međutim, precizna uloga ovog lektina još uvek je neispitana u patogenezi IBD.
Glavni cilj ovog istraživanja je da se ispita uloga Gal-3 na ćelijske i molekularne mehanizme u patogenezi ulceroznog kolitisa. U istraživanju će se koristiti C57BL/6 wild type (WT) i knockout miševi (Gal-3-/- na C57BL/6 podlozi). Akutni kolitis će se izazvati sedmodnevnom primenom 3% vodenog rastvora DSS-a (molekulska težina 40kDa, per os). Davanat (100?g), antagonist Gal-3 će se davati WT miševima intraperitonealno svakog drugog dana. Analiziraće se klinički tok bolesti, patohistološke promene, određivati koncentracija citokina u serumima i izolatima tkiva kolona kao i fenotip inflamacijskih ćelija u tkivu kolona važnim u patogenezi ulceroznog kolitisa. Da bi se pokazao značaj Gal-3 u ulceroznom kolitisu u ljudi ispitaće se ekspresija ovog molekula na ćelijama u lamini propriji, kao i ekspresija na ovog molekula na epitelu debelog creva. Uz to, ispitaće se i koncentracija Gal-3 u serumu pacijenata sa ulceroznim kolitisom.
Značaj ovog projekta je da se utvrdi uloga Gal-3 kao novog terapeutskog agenta u ulceroznom kolitisu. Ako rezultati potvrde da farmakološka inhibicija značajno smanjuje parametre akutnog kolitisa u miševa, inhibitor Gal-3 će se dalje ispitivati u pacijenata sa ulceroznim kolitisom.
Angažovani istraživači:
Prof. dr Vladislav Volarević
Prof. dr Miodrag L. Lukić
prof. dr Nebojša Arsenijević
Prof. dr Slobodanka Mitrović
Doc. dr Nataša Zdravković
Dr Bojana Simović Marković
|
|
|
|
COST akcija 22169 - EUropean network to tackle METAbolic alterations in HEART failure”
(EU-METAHEART)
Sažetak projekta:
CA22169 “EUropean network to tackle METAbolic alterations in HEART failure” (EU-METAHEART) okupiće eminentne istraživače iz Evrope koji će svojim širokim spektrom naučnih ekspertiza, primenom najsavremenije tehnologije, naučnih razmena i edukacije doprineti poboljšanju lečenja pacijenata sa srčanom insuficijencijom. Identifikovane su četiri ključne naučne oblasti u kojima su od najvećeg značaja metabolički ili mitohondrijski poremećaji: 1) Uticaj metaboličkih poremećaja na glavni i intermedijarni metabolizam u kardiomiocitima; 2) Metabolički aspekti vaskularne disfunkcije; 3) Imunometabolizam: kako metaboličke promene kontrolišu inflamaciju i obrnuto i 4) Mehano-energetsko razdvajanje i redoks promene u mitohondrijama.
Ove oblasti istraživanja su usko povezane i teško se mogu istraživati pojedinačno. Stoga će EUMETAHEART primeniti integrativni pristup kako bi sve ove istraživačke oblasti pratio u jednom projektu.
Glavni koordinator projekta je prof. Christoph MAACK, University Clinic Wurzburg, Germany.
Vebsajt projekta
Angažovani istraživači:
prof. dr Vladimir Jakovljević, član Management Committee-ja
prof. dr Vladimir Živković
prof. dr Ivan Srejović
prof. dr Nevena Jeremić
doc. dr Isidora Milosavljević
doc. dr Jovana Novaković
doc. dr Jovana Joksimović Jović
|
|
|
|
EFFECTS OF ELECTRONIC NICOTINE DELIVERY SYSTEMS ON PHENOTYPE AND FUNCTION OF IMMUNE CELLS OF PATIENTS WITH CHRONIC INFLAMMATORY DISEASES
Efekti elektronskih sistema za isporuku nikotina na fenotip i funkciju imunskih ćelija pacijenata sa hroničnim inflamatornim oboljenjima
Naziv projekta:
Efekti elektronskih sistema za isporuku nikotina na fenotip i funkciju imunskih ćelija pacijenata sa hroničnim inflamatornim oboljenjima
Rukovodilac projekta
prof. dr Vladislav Volarević
Istraživači:
prof. dr Aleksandar Arsenijević,
prof. dr Ana Volarević,
prof. dr Vladimir Jakovljević,
prof. dr Nataša Zdravković,
prof. dr Ivan Čekerevac,
dr Dragana Miloradović,
dr Dragica Pavlović,
dr Vladimir Marković,
Nikolina Kastratović
Apstrakt
Pušenje cigareta značajno narušava fenotip i funkciju imunskih ćelija kod pacijenata koji boluju od hroničnih inflamacijskih bolesti (hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP), inflamacijske bolesti creva (engl. inflammatory bowel disease, IBD), šećerne bolesti (diabetes melitus, DM)). Pušenje cigareta modulira fenotip i funkciju imunskih ćelija koje igraju važnu ulogu u patogenezi hroničnih inflamacijskih bolesti.
Iako su efekti pušenja cigareta na funkciju imunskih ćelija dobro opisani, genomske i epigenomske promene izazvane elektronskim sistemom za isporuku nikotina (engl. electronic nicotine delivery systems, ENDS) koje rezultiraju promenom fenotipa imunskih ćelija pacijenata sa hroničnim inflamacijskim bolestima su nepoznate i biće ispitane u ovoj studiji.
Ispitivaće se fenotip i funkcija mononuklearnih ćelija periferne krvi (monociti, dendritske ćelije, T ćelije, neutrofili) pacijenata obolelih od HOBP, IBD i DM koji upotrebljavaju cigarete i ENDS. Takođe, biće analizirani i upoređivani promene u genetikom materijalu između grupa. U tu svrhu, najsavremenije genetičke i imunološke tehnike (sekvenciranje, sortiranje ćelija, protočna citometrija, intracelularno bojenje, ELISA) biće korišćene.
Ova studija će definisati molekularne mehanizme koji su odgovorni za promenu fenotipa i funkcije imunskih ćelija uzrokovanih dejstvom ENDS-a. Rezultati dobijeni tokom realizacije ovog projekta otkriće ENDS zavisne promene u genomu, egzomu, epigenomske i transkriptomske promene pacijenata koji boluju od hroničnih inflamatornih bolesti.
|
|
|
|
|
|
|
|