Naziv Projekta
Uloga IL-33/ST2 signalnog puta u razvoju steatohepatitisa i fibroze jetre u eksperimentalnom modelu gojaznosti Sažetak
Nealkoholna masna bolest jetre (engl. NAFLD - Nonalcoholic fatty liver disease) podrazumeva širok opseg poremećaja koje karakteriše povećana akumulacija lipida unutar jetre. Ovi poremećaji, koji se kreću u rasponu od benigne statoze jetre do nealkoholnog steatohepatitisa (engl. NASH - Nonalcoholic steatohepatitis), ciroze i hepatocelularnog karcinoma, predstavljaju vodeći uzrok hronične bolesti jetre u razvijenim zemljama1. Smatra se da je prevalenca NAFLD 20-30% u opštoj populaciji, a čak 75-100% kod gojaznih osoba. Kod 20% pacijenata sa NAFLD razvija se hronična inflamacija u jetri odnosno NASH 2. I pored ovih činjenica, uzročnici koji izazivaju progresiju bolesti i NASH još uvek nisu dovoljno razjašnjeni. Eksperimentalni podaci pokazuju da inflamaciju u NASH-u uzrokuju različiti faktori: insulinska rezistencija, sistemska lipotoksičnost zbog prekomernog unosa hrane, produkti metabolizma lipida, proinflamtorni citokini, adipokini i drugi faktori3.
BALB/c soj miševa predstavlja fenotip koji je umereno osetljiv na razvoj gojaznosti. Molekularni mehanizmi razvoja gojaznosti, steatoze/steatohepatitisa i fibroze jetre primenom dijete sa visokim sadržajem masti u ovom soju miševa su nedovoljno ispitani. Studije su do sada pokazale da kod BALB/c miševa, iako manje osetljivih na razvoj gojaznosti, ishrana HFD dijetom izaziva veće akumuliranje masti u jetri u odnosu na, gojaznosti podložnije C57Bl/6 miševe. Pretpostavka je da je to posledica različitog metabolizma masti u jetri kod ova dva soja, ali još uvek nisu razjašnjeni metabolički putevi odgovorni za ovaj fenomen4.
Dosadašnje studije su pokazale da IL-33/ST2 signalni put može imati protektivnu ili proinflamatornu ulogu u zavisnosti od lokalizacije i prirode patofiziološkog procesa. Smatra se da IL-33 u hroničnom hepatitisu ima profibrotski efekat5,6. Takođe je pokazano da IL-33 ima protektivnu ulogu u razvoju inflamacije u masnom tkivu u mišijem modelu gojaznosti7.
|