TRENING ZA PRIPREMU, PISANJE I UPRAVLJANJE HORIZON EUROPE PROJEKTIMA

FMN je u saradnji sa organizacijom EUTA organizovano je četvorodnevni program za pisanje, pripremu i organizovanje evropskih i domaćin projekata In-house trening za Fakultet medicinskih nauka, Univerziteta u Kragujevcu. S obzirom da su završene prve 3 godine EU programa za istraživanje i inovacije Horizon Europe (2021-27), a otvoreni su pozivi za 2024. godinu radionice su održane baš sada u prostorijama FMN. Prema rečima dekana prof. dr Vladimira Jakovljevića, I pored toga što je FMN poznat po naučno-istraživačkom radu, prepoznat je jedan problem koji postoji, a to je da u aplikacijama za projekte imamo, u odnosu na kvalitet i kvantitet naučnoistraživačkog rada, prilično slabu prolaznost, kako na nacionalnom, tako i na internacionalnom nivou. „U konsultaciji sa nekim ljudima koji su imali iskustva sa sličnim stvarima, rešili smo da za nosioce naučno-istraživačkog rada, kao i za sve one koji su zainteresovani, organizujemo jednu četvorodnevnu obuku koju organizuje agencija „Euta“ iz Beograda, koja se pokazala kao izuzetno dobar konsultant. To su iskustva ljudi koji imaju mnogo ozbiljnih projekata, međunarodnih i nacionalnih, i njihova asistencija u aplikaciji je podrazumevala lakši put prema uspehu. Njihove aplikacije generalno imaju nekih 80% uspešnosti. U tom smislu, pošto mi težimo da u svemu imamo visok stepen izvrsnosti, da budemo bolji svaki put, prepoznali smo da postoji neki problem u vidu nesrazmere između onoga koliko mi radimo i koliko dobijamo eksternih sredstava van fakulteta. Jer veći deo tog naučno-istraživačkog rada se finansira od samog fakulteta. Tako da smo jednostavno hteli da ti mladi ljudi i ljudi srednjih godina, spoznaju šta sve možemo da radimo, i da imaju u nekoj budućnosti oslonac za dalje aplikacije. To će svakako biti ispraćeno od strane uprave i biti podržano na najbolji mogući način“, rekao je dekan Jakovljević.

EUTA je do danas potpisala ukupno 10. 174 ugovora o grantovima sa 20. 817 organizacija i dodelila preko 28. 7 milijarde evra. Prosečna stopa prolaznosti od 15.9% (do maja 2023.) je veća nego na prethodnom Horizon 2020 programu, pa samim tim i šanse za dobijanje sredstava. Prosečna stopa uspešnosti organizacija iz Srbije je još veća i iznosi 19,63%. Srbija je do sada povukla 80, 61 MEUR za ukupno 234 projekta. Goran Stojanović, redovni profesor na Univerzitetu u Novom Sadu, preko 18 godina se bavi pisanjem predloga projekata i privlačenjem sredstava iz Evropske unije i našu zemlju. Prema njegovim rečima Vrlo važno za razvoj nauke i inovacija u Srbiji je da naučnici, profesori, saradnici, asistenti na našim fakultetima i institutima budu obučeni da napišu kvalitetan predlog projekta, da svoje ideje onda realizuju, i da privuku sredstva za razvoj institucije, grupe i čitave naše zemlje u celini. „Na obukama u čitavoj Srbiji, na treninzima koje radimo, pokušavamo da osposobimo naše naučnike, da svoje inovativne ideje uspeju da uobliče u jedan kvalitetan predlog projekta, i da privuku sredstva za dalji razvoj. Između ostalog, asistenti, saradnici, profesori ovog fakulteta su izuzetno uspešni u pisanju naučnih radova, imaju odlične ideje, i verujem da će u budućnosti doneti puno sredstava za razvoj ove institucije“, istakao je prof. Stojković.

Trening se sastojao od 2 modula: prvi za pripremu i pisanje predloga projekata (prva 2 dana), a drugi za budžetiranje i upravljanje Horizont projektima. Tokom treninga pokrivene su sve faze razvoja projekta, od identifikacije i detaljne analize Horizon Europe programa i otvorenih poziva za 2024 godinu, traženja partnera, pisanja i budžetiranja projekta do implementacije, i to kroz prezentaciju najnovijih informacija, demonstraciju konkretnih primera iz prakse trenera, radionice i diskusiju. Radilo se na konkursnoj dokumentaciji, aplikacionim i evaluacionim formularima za EU program Horizon Europe, ali sve što su polaznici naučili. Prof. dr Nevena Jeremić prodekan za međunarodnu saradnju i naučno istraživački rad, i neko ko je aktivan na ovim radionicama sva četiri dana, govoreći o značaju radionice istakla je da su svi zainteresovani imali priliku da slušamo asove u ovoj oblasti, ljude koji imaju veliki broj urađenih projekata kojim sami rukovode, učestvovali su u pisanju i realizaciji. „Mi ovih dana slušamo prosto njih, obučavamo se da usavršimo naša znanja, jer krenuli smo iz naše kuće, da kod nas ipak nešto nije dobro. Tako da, nadamo se da ćemo sa novim stečenim znanjima unaprediti pisanje projekata, i da ćemo samim tim poboljšati procenat uspešnosti na konkursima, kako nacionalnim tako i internacionalnim“, istakla je prof. Jeremić.