Struktura studijskog programa
Studijski program INTEGRISANE AKADEMSKE STUDIJE FARMACIJE ima za cilj da formira kompetentne diplomirane farmaceute, koji će moći samostalno da rade na složenim poslovima koji zahtevaju visoko obrazovanje u farmaceutskoj industriji, regulatornim telima i sistemu zdravstvene zaštite.
Studije su integrisane i akademske (obuhvataju akademske studije 1. i 2. stepena); diplomirani studenti stiču naziv MAGISTAR FARMACIJE.
Na ovaj studijski program mogu se upisati kandidati koji završe gimnaziju ili srednju školu zdravstvene struke, i polože prijemni ispit iz matematike i hemije.
Studije traju 5 godina, odnosno 10 semestara. Svaka godina nosi 60 ESPB, tako da diplomirani studenti stiču 300 ESPB. Diplomski rad se radi u 10. semestru, i nosi 6 ESPB. Studenti moraju da slušaju i polože 38 obaveznih i 10 izbornih predmeta, kao i da polože završni ispit.
Metode izvođenja nastave obuhvataju: predavanja, vežbe, seminare, problem - orijentisanu nastavu i projekt-orijentisanu nastavu.
Na ovaj studijski program mogu preći studenti sa integrisanih akademskih studija farmacije na drugim univerzitetima, pod uslovom da su studijski programi podudarni u više od 80% sadržaja.
Svrha studijskog programa
Svrha ovog studijskog programa je obrazovanje diplomiranih farmaceuta, odnosno, magistara farmacije, koji su osposobljeni za samostalan rad na poslovima koji zahtevaju visoko obrazovanje u farmaceutskoj industriji, zdravstvenom sistemu, regulatornim telima i obrazovnim ustanovama. Magistri farmacije će moći da rade na razvoju novih lekova (uključujući pretklinička i klinička ispitivanja lekova), u proizvodnji lekova, kontroli kvaliteta lekova, na nabavci, čuvanju i izdavanju lekova, na farmaceutskoj nezi bolesnika i na istraživanjima u oblasti farmacije.
Ciljevi studijskog programa
Opšti cilj je osposobljavanje studenata da samostalno obavljaju delatnosti vezane za dizajn, proizvodnju, procenu kvaliteta i upotrebu lekova. Diplomirani studenti detaljno će poznavati sastav lekova, njihove hemijske i fizičke osobine, njihovu proizvodnju i upotrebu, kao i metode kojima se ispituje čistoća i jačina lekova. Pored toga, studijski program će omogućiti diplomiranim studentima da razumeju kako lekovi deluju na ljudski organizam, kakva je njihova sudbina u organizmu i kako se lekovi mogu najracionalnije koristiti za dijagnostiku, prevenciju i lečenje oboljenja.
Specifični ciljevi su:
- obezbediti duboko ukorenjeno znanje osnovnih principa hemije, biologije i fizike koje se može primeniti u farmaciji
- osposobiti diplomirane studente da primenjuju ove principe u rešavanju specifičnih problema u farmaciji
- obezbediti sticanje specifičnih veština za eksperimentalni dizajn i analizu eksperimentalnih podataka
- promovisati shvatanje farmaceutske profesije kao discipline orijentisane ka pacijentu, i ovladati ulogom farmaceuta u sistemu zdravstvene zaštite i farmaceutskoj industriji
- podstaći razvoj veštine komunikacije sa pacijentima i sposobnost upotrebe savremene informacione tehnologije u korist pacijenata
- razviti sposobnost individualnog rada i rada u grupi
- ohrabriti i podstaći stručnu i naučnu radoznalost, i entuzijazam za sticanje novih znanja, što će biti čvrsta osnova za permanentno učenje i profesionalni razvoj
Opis opštih i predmetno-specifičnih kompetencija studenata
Opšte sposobnosti
- analiza, sinteza i predviđanje rešenja i posledica interakcije lekova sa živim organizmom;
- ovladavanje metodama, postupcima i procesima istraživanja u oblasti farmacije;
- usvajanje kritičkog pristupa «Farmacije zasnovane na dokazima»;
- praktična primena znanja o lekovima i bolestima;
- ovladavanje veštinom komunikacije sa pacijentima i kolegama;
- usvajanje etičkih principa pretkliničkih i kliničkih ispitivanja lekova.
Predmetno-specifične sposobnosti
- temeljno poznavanje osnovnih i primenjenih disciplina u farmaciji;
- usvajanje naučnih metoda dizajna pretkliničkih i kliničkih ispitivanja lekova i rešavanje konkretnih problema u lečenju bolesnika sistematskim i kritičkim pregledom relevantne literature;
- integracija osnovnih i primenjenih znanja u funkcionalnu celinu;
- čitanje i analiza stručne i naučne literature na engleskom jeziku iz oblasti farmacije;
- korišćenje baza podataka iz oblasti medicine i farmacije na internetu;
- sposobnost rešavanja praktičnih problema u oblasti farmacije primenom stečenih znanja, veština i stavova.
|