FMN ORGANIZATOR 63. KONGRESA STUDENATA BIOMEDICINSKIH NAUKA

U organizaciji Fakulteta medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu od 22. do 26. aprila na Kopaoniku održao se 63. tradicionalni Kongres studenata biomedicinskih nauka. Kongres je ove godine okupio preko 600 studenata/predavača sa gotovo svih fakulteta biomedicinske struke iz čitave Srbije.

Na ceremoniji svečanog otvaranja u Kongresnoj sali hotela Grand okupljene goste, profesore i studente najpre je ispred ministarstva prosvete Vlade Srbije pozdravio pomoćnik ministra Aleksandar Jović koji je pozdravio sve zvanice i učesnike i istakao da je za ministarstvo prosvete posebno važno je uključivanje studenata od početka studija u naučno-istraživačku delatnost. „Upravo ovi mladi ljudi su budućnost visokog obrazovanja i nauke republike Srbije i zato ministarstvo prosvete se trudi da uvek, i na svakom mestu podrži svaku ovakvu inicijativu ovih mladih i ambicioznih ljudi“, rekao je Jović. Podršku 63. kongresu studenata biomedicinskih nauka dali su putem video linka i ministarka zdravlja u Vladi Srbije prof. dr Danica Grujičić i direktorka RFZO prof. dr Sanja Radojević Skodrić. Okupljene učesnike i goste na ceremoniji svečanog otvaranja pozdravio je i član Nacionalnog Saveta za visoko obrazovanje, redovni profesor našeg Fakulteta Nebojša Zdravković koji je istakao da u svetu gde se naučne granice stalno pomeraju su kongresi studenata biomedicinskih nauka su možda i ključni. „To su ljudi koji će sutra da nas leče a ovo je prilika da stiču nova znanja i veštine što će im omogućiti da sutra pomeraju granice budućih podviga u lečenju svih nas“, rekao je, između ostalog, profesor Zdravković.

Učešće na kongresu imalo je preko 600 studenata i više od 200 profesora kako u ulozi predavača i mentora tako i u komisijama koje su ocenjivale sve predstavljene radove. Na svečanom otvaranju kongresa obratili su se i dekani Medicinskog fakulteta u Nišu prof. dr Dobrila Stanković Đorđević, Medicinskog fakulteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici prof. dr Tatjana Novaković, dekan Stomatološkog fakulteta u Beogradu prof. dr Ivana Radović, prodekan za naučno-istraživački rad Medicinskog fakulteta Univerziteta odbrane VMA Nemanja Rančić, dekan Veterinarskog fakulteta u Beogradu prof. dr Milorad Mirilović, i dekan Stomatološkog fakulteta u Pančevu prof. dr Vladimir Biočanin.

Organizator ovogodišnjeg Kongresa je naš Fakultet i ovo je nakon 2018. godine, kako je rekao dekan prof. dr Vladimir Jakovljević, drugi put da se nađemo u ovako važnoj i za studente izazovnoj i pozitivnoj priči. „U svemu vidim neku vrste simbolike. Ove godine je tačno 30 godina od mog prvog učešća na jednom ovakvom kongresu a ne samo ja nego i većina mojih saradnika je svoje akademske karijere počela upravo u laboratorijama i predstavljanjem tih rezultata na kongresima studenata. Većina njih su sada mentori mnogim studentima, i to ne prvi put, ali i ozbiljni profesori i naučnici što mi je posebno drago. Ogroman broj radova i studenata na ovogodišnjem Kongresu je njihova velika pobeda koja pokazuje da su istrajni i vredni. Ovo je i prilika da se jedna elita elite, da tako kažem i druži i da se unapređuje. Sve ovo se dešava u predvečerje mog mandata na mesu dekana FMN i veoma sam ponosan što sam za to vreme dva puta učestvovao u organizaciji i podršci jednom ovakvom skupu“, rekao je dekan Jakovljević.

FMN se na 63. kongresu studenata biomedicinskih nauka predstavio sa 193 studentskih radova i sa oko 50 prezentacija i sesija nastavnika i saradnika sa gotovo svih katedri, čime je još jednom pokazao da je što se tiče nauke broj jedan u regionu a ta nauka upravo počinje od studentske nauke.