Trenutno ste na:
 
Osnovne studije
  Osnovne strukovne studije
 

Povezani sadržaji:

Navigacija:
 
Početna strana
 







 
STRUKOVNE STUDIJE
osnovne strukovne studije
Struktura studijskog programa na studijskom programu
za strukovnog fizioterapeuta

           Strukovne studije

            Strukovne studije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu  obuhvataju tri školske godine. Akademska godina počinje 1.oktobra i završava se 30. septembra sledeće godine.
Godina ima dva semestra. Svaki semestar ima teoretsku i praktičnu nastavu. 
Teoretska nastava prilagođena je tako da omogućava uspešno praćenje praktične nastave. Praktična nastava se odvija u nastavnim bazama Medicinskog fakulteta (KC Kragujevac, Dom zdravlja Kragujevac, Medicina rada Kragujevac, Institut za javno zdravlje Kragujevac).
Na kraju studija studenti polažu završni ispit kroz izradu diplomskog rada.

           ESPB bodovi

           Za vreme trogodišnjeg studiranja studenti stiču 180 ESPB, pri čemu se 171 bod odnosi na praktičnu i teoretsku nastavu, 6 na stručnu praksu i 3 na diplomski rad.
Student mora imati najmanje 75% odslušane teoretske i 100% praktične nastave.

           Ispiti

            Ispitni rokovi su: januarski, aprilski, junski, septembarski i oktobarski.
Student koji ne položi ispit u navedenim rokovima upisuje ponovo istu godinu i sluša nastavu  za predmete koje nije položio.

           Studentska podrška

            Studenti imaju za podršku niz mogućnosti od psiholoških do stručnih saveta.


Svrha studijskog programa

            Za vreme strukovnih studija student treba da ovlada osnovnim teorijskim i praktičnim znanjima bazičnih predmeta (prvi i drugi semestar).
            U trećem, četvrtom, petom i šestom semestru student se kroz uskostručne predmete obučava za budući poziv- strukovni fizioterapeut.
            Uskostručni predmeti su prilagođeni prema nivou budućeg poziva, a posebni akcenat je stavljen na praktičnoj obuci kako bi studenti po završetku studija bili osposobljeni za samostalni rad i učestvovanje u rehabilitacionom timu. Krajnji cilj studijskog programa da se kroz školovanje student pripremi za klinički samostalan rad i da doprinese daljem razvoju zdravstvenog sistema Republike Srbije.


Ciljevi studijskog programa

            Studijski program za strukovnog fizioterapeuta/sestra obezbeđuje kvalitetno studiranje i obrazovanje kadrova zdravstvene struke, koji će moći da odgovore izazovima savremene prakse kroz:

  • permanentno praćenje savremenih naučnih tokova i dostignuća i prenos znanja studentima kroz savremene nastavne planove i programe.
  • omogućavanje prenošenja savremenih znanja, metoda i naučnih tehnika koje se primenjuju u razvijenim evropskim univerzitetskim centrima, ali i pruzimanje dobrih tekovina sistema visokog obrazovanja u zemlji.

Opis zanimanja


           Strukovni fizioterapeut

            Fiziofizioterapeuti rade sa obolelim i zdravim ljudima svake životne dobi. Oni pokušavaju kod zdravih osoba da iznađu idealne radne uslove, ispravno sedenje i ležanje i ispravno telesno držanje, kod obolelih ili povređenih ponovno uspostavljanje najoptimalnih uslova za rad i svakodnevni život.
Oni se bave funkcionalnim smetnjama aparata za kretanje (mišići, tetive, ligamenti, kosti), lezijama nervnog sistema, kardiovaskularnim i respiratornim sistemom.
Oni izrađuju plan lečenja i informišu pacijenta o terapijskkom cilju.
Glavno težište njihovog delovanja leži u aktivnom i pasivnom pokretu, koji se sprovode individualno ili u grupi.
Pri tome mogu se koristiti različita pomagala (lopte, aparati za kretanje, stepenice, bučice i dr.) ili specijalne tehnike (hidroterapija, pakovanja, topli vazduh, svetlost, masaže, tehnike zračenja i dr).
Oni moraju imati precizna znanja iz oblasti miologije, osteologije neurologije, kao i kineziterapijskih metoda. Oni usko sarađuju sa lekarima i drugim pozivnim grupama u okviru fizičke i psihičke rehabilitacije.
.

Kompetencije diplomiranih studenata


            Opšte i predmetno-specifične kompetencije studenata
 
           Ostvarenje ciljeva studijskog programa - obrazovanje visoko stručnih kadrova iz oblasti zdravstvene struke omogućuje viši nivo zdravstvene zaštite, kao i razvoj struke u oblasti medicine.

            Mogućnosti poziva (kompentencije)
 
           Strukovno obrazovni kadar može raditi samostalno ili u državnim ili privatnim ustanovama. Njihova delatnost obuhvata stručne oblasti: ortopedije, traumatologije, torakalne hirurgije, vaskularne hirurgije, neurologije, gerijatrije, ginekologije i akušerstva (priprema za porođaj, terapija potpornih organa karlice i dr.), interne medicine, onkologije, sportske medicine, neuropedijatrije i dr..

Stručni akademski naziv: Strukovni fizioterapeut

            Ishod učenja
 
           Strukovni fizioterapeut nakon diplomiranja osposobljen je za program primene fizikalnih agenasa i specifičnih programa kineziterapije, u cilju osposobljavanja invalidnih osoba. Strukovni fizioterapeut usko sarađuje sa fizijatrom i ostalim članovima rehabilitacionog tima u formiranju i sprovođenju rehabilitacionog programa. Program se sprovodi individualno prema preostalim sposobnostima pacijenta koje se mogu iskoristiti u cilju samastalnosti u okviru aktivnosti dnevnog života ili radnog procesa.Posebni akcenat je na elementima socijalne rehabilitacije i poboljšanja kvaliteta života. Strukovni fizioterapeut redovno vodi medicinsku dokumentaciju.



Zbog promene SSL protokola u nonSSL, povremeno može doći do neispravnosti linkova na stranicama, u tom slučaju probajte bez protokola https://. Izvinjavamo se na svim mogućim smetnjama.