Trenutno ste na:
Master akademske studije
Menadžm. u sistemu zdr.zaš.

Povezani sadržaji:

Navigacija:
 
Početna strana
 







MASTER AKADEMSKE STUDIJE
MENADŹMENT U SISTEMU ZDRAVSTVENE ZASTITE

Naziv:Master menadžment u sistemu zdravstvene zaštite
Vrsta studija: Master studije
Trajanje studija: 1 godina
Broj ESPB: 60 ESPB
Akademski naziv koji se stiče završetkom studija: Master menadžer u sistemu zdravstvene zaštite

Obrazovni i profesionalni ciljevi nastave

U upravljanju zdravstvenim ustanovama primena metoda savremenog menadžmenta su od velikog značaja. Iz tog razloga upravljanje zdravstvenim sistemima na svim nivoima zahteva ne samo kvalifikacije u oblasti medicinskih i zdravstvenih nauka, već i profesionalna znanja iz oblasti menadžmenta. Ova znanja se obezbeđuju studijskim programima koji su dizajnirani prema posebnim zahtevima specifičnih oblasti ili uloge i mesta u okviru osnovne delatnosti. Krajnji cilj svih delatnosti Fakulteta medicinskih nauka je stvaranje kompetentnih i kvalitetnih stručnjaka i naučnika i iz interdisplinarnih studija, koji su usvojili najviše etičke i profesionalne standarde.


Ishod procesa učenja

Stečeno znanje omogućava studentima korišćenje stručne literature i rešavanje problema vezanih za menadžment u sistemu zdravstvene zaštite koji se javljaju u njihovom okruženju, i osposobiće ih za upotrebu naučnih metoda u zdravstvenim istraživanjima. Uporedivost ishoda studijskog programa sa relevantnim međunarodnim uzorima je osnov strategije obezbeđenja kvaliteta nastavnog procesa Fakulteta medicinskih nauka.

Način i vreme izvođenja studijskog programa

Studijski program se sastoji od 4 obavezna i 4 izborna predmeta, čiji su nazivi, okvirni sadržaji, bodovanje i preduslovi za upis prikazani u tabeli 5.1A.
Nastava po predmetima na studijskom programu je podeljena u 2 bloka i realizuje se kroz predavanja, vežbe, druge oblike nastave, studijski istraživački rad i stručnu praksu. Stručnu praksu student obavlja pod rukovodstvom nastavnika - koordinatora za stručnu praksu. Izradom završnog (master) rada, na kraju studijskog programa, student ostvaruje 10 ESPB. Završni rad se realizuje pod rukovodstvom mentora koga imenuje nadležno veće.

Uslov za prelazak na studijski program

Studenti mogu da pređu sa srodnih fakulteta na studijski program Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu uz odobrenje za prelazak, koje donosi nadležno veće.

Svrha studijskog programa

Fakultet medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu teži da postane razvijena visokoškolska ustanova u okviru celokupne svoje delatnosti, koja po kvalitetu i obimu rada neće zaostajati za ustanovama slične vrste najrazvijenijih evropskih zemalja.
Svrha studijskog programa je obrazovanje studenata u oblasti menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite na nivou master akademskih studija koje obezbeđuje sticanje znanja i veština potrebnih za: 1) potrebe za profesionalnim znanjima u oblasti menadžmenta u zdravstvenoj zaštiti i 2) nastavak obrazovanja u okvirima svetskog obrazovnog prostora.
Kroz razvoj sopstvenog sistema obezbeđenja kvaliteta, Fakultet medicinskih nauka će stalno poboljšavati kvalitet svoje obrazovne, naučne i zdravstvene delatnosti, prema najvišim standardima koji važe u razvijenim zemljama.
Studijski program za menadžera u sistemu zdravstvene zaštite koji se sprovodi na Fakultetu medicinskih nauka će biti stalno osavremenjivan, i prilagođavan potrebama savremenog društva.
Fakultet medicinskih nauka će razvijati saradnju sa sličnim ustanovama u zemlji i inostranstvu, kako bi se omogućila razmena znanja, ideja i olakšalo unapređenje obrazovne i naučne delatnosti.
Kroz razvoj sopstvene izdavačke delatnosti Fakultet medicinskih nauka će obezbediti adekvatnu literaturu za svoje studente, razvijati domaću medicinsku i stručnu periodiku kroz izdavanje naučnog časopisa od međunarodnog značaja i učiniti što dostupnijom naučnu i stručnu medicinsku literaturu.

Ciljevi studijskog programa

Ciljevi studijskog programa su usmereni na sticanje akademskih veština i specifičnih znanja (kompetencija) u skladu sa tekućom svetskom praksom za studije „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite“ na nivou master akademskih studija. Krajnji cilj svih delatnosti Fakulteta medicinskih nauka je stvaranje kvalitetnih stručnjaka i naučnika u polju medicinskih i interdisciplinarnih nauka, koji su usvojili najviše etičke i profesionalne standarde.
Specifični ciljevi su:

  • obezbeđivanje kompetentnih eksperta u oblasti javnog zdravlja, finansija, računovodstva i upravljanja ljudskim resursima
  • obezbeđivanje efikasnih menadžera u sistemu zdravstvene zaštite
  • unapređenje znanja u zdravstvu i menadžmentu
  • obuka visoko kompetetnih istraživača u oblasti javnog zdravlja, finansija, računovodsta i upravljanja ljudskim resursima
  • promocija zdravlja u saradnji sa društvenom zajednicom
  • unapređenje procesa donošenja odluka i definisanje polisa javnog zdravlja
  • podsticanje razvoja veštine komunikacije i sposobnosti upotrebe savremene informacione tehnologije
  • razvijanje sposobnost individualnog rada i rada u grupi, i
  • podsticanje stručne i naučne radoznalosti, i entuzijazam za sticanje novih znanja, što će biti čvrsta osnova za permanentno učenje i profesionalni razvoj

Kompetencije diplomiranih studenata

Da bi se stekao stručni naziv master menadžer u sistemu zdravstvene zaštite student mora da položi 9 obaveznih i 2 izborna predmeta (od 5 ponuđenih), da odradi studijski istraživački rad, obavi stručnu praksu i da odbrani završni (master) rad.


Savladavanjem studijskog programa student stiče sledeće opšte sposobnosti:

  • upravljanja i rukovođenja zdravstvenim organizacionim jedinicama i ustanovama
  • planiranju i menadžmentu ljudskih resursa i organizovanju procesa rada
  • ovladavanja metodama, postupcima i procesima istraživanja
  • razvoja kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa
  • primene znanja u zdravstvenoj praksi
  • razvoja komunikacionih sposobnosti i spretnosti, kao i saradnje sa užim i međunarodnim okruženjem
  • uočavanja i ispravnog rešavanja profesionalnih etičkih dilema

Savladavanjem studijskog programa student stiče sledeće predmetno-specifične sposobnosti

  • primena tehnika poput CEA (studije isplativosti) ili studija troškova bolesti
  • upoznavanje kvantitativnih i kvalitativnih metoda prikupljanja podataka
  • veštine stvaranja tima i liderstva, kao i da unapređuje sopstvene veštine komuniciranja
  • rešavanja konkretnih problema upravljanja zdravstvenim sistemima pravilnim korišćenjem postupaka i procedura
  • razvoja veština i spretnosti u upotrebi znanja u odgovarajućem području
  • upotrebe informaciono – komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima odgovarajućeg područja
  • upoznavanje sa poslovnim transakcijama u zdravstvenim i drugim organizacijama, sastavljanje i čitanje finansijskih izveštaja (periodičnih i godišnjih) i primena alata finansijske analize za ostvarivanje ciljnih performansi
  • sastavljanje završnog računa i konsolidovanih finansijskih izveštaja (periodičnih i godišnjih)
  • rešavanje upravljačkih problema primenom revizorskih i drugih alata i za efikasno upravljanje resursima organizacija
  • razumevanje relacija u mikroekonomiji bitnih za održivost organizacija
  • razvoj kvalifikacija za sticanje uslova za dobijanje profesionalnog zvanja Revizor
  • razvoj kvalifikacija za sticanje uslova za izdavanje ICDL sertifikata

Ishodi učenja

Savladavanjem nastavnog plana i programa studenti stiču ne samo odgovarajuća znanja vezana za teorijsko razumevanje predmeta, već takođe i specifične veštine odnosno sposobnosti i kompetencije vezane za praktičnu i operativnu primenu tih znanja, znanje kako da obezbede da njihove organizacije dobiju najbolju moguću medicinsku, operativnu, logističku, pravnu i finansijsku podršku kako bi podmirili potrebe pacijenata, njihovih porodica i lokalnih zajednica. Po završetku master studija menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite od menadžera u sistemu zdravstvene zaštite se očekuje da razume principe upravljanja zdravstvenim ustanovama, da bi ih primenio u praksi, kritičko korišćenje literature kao i informacionih tehnologija.

Kvalitet, savremenost i međunarodna usaglašenost studijskog programa

Studijski program master akademskih studija „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite“ je koncipiran da daje celovito i sveobuhvatno obrazovanje studentima i najnovija naučna i stručna znanja i veštine iz multidisciplinarnih studija, sa posebnim naglaskom na razvoj kreativnih sposobnosti i samostalnosti u stručnom i profesionalnom radu.
Studijski program je po svojoj strukturi i sadržaju, svrsi, ciljevima i ishodima (kompetencijama svršenih studenata) usklađen sa savremenim svetskim tokovima i stanjem visokoškolske edukacije iz multidisciplinarnih studija na nivou master akademskih studija.
Studijski program je formalno i strukturno usklađen sa utvrđenim predmetno specifičnim standardima za akreditaciju.
Kvalitet, savremenost i međunarodna usaglašenost studijskog programa su uporedivi sa relevantnim studijskim programima:

  1. University of Bocconi, Master of International Health Care Management, Economics and Policy: http://www.sdabocconi.it/en/specialized-master-full-time-executive/mihmep
  2. Trinity College Dublin, Master of Science (M.Sc.) in Health Services Management: http://www.tcd.ie/medicine/health_policy_managemest/postgraduate/msc/description.php
  3. Imperial College Buisness School, MSc International Health Management: http://wwwf.imperial.ac.uk/business-school/programmes/msc-international-health-management/study-programme/core-modules/
  4. HEC Lausanne, the Faculty of Business and Economics of the University of Lausanne, Executive MBA - Focus in Healthcare Management: http://hec.unil.ch/hec/emba/curriculum/healthcare-focus-1/index_html

Ciljevi, svrha i ishodi studijskog programa su kompatibilni sa istim u zemljama EU. Takođe, studijski program master akademskih studija traje godinu dana i ima 60 ESPB bodova, isto kao i na većini univerziteta u zemljama EU.

Sa završetkom master akademskih studija „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite“ - sticanjem akademskogzvanja„Master menadžer u sistemu zdravstvene zaštite“,svršeni studenti imaju mogućnost da steknu profesionalno zvanje„Revizor“ kodKomore ovlašćenihrevizora koja je članica Međunarodne federacije računovođa (InternationalFederationofAccountants - IFAC).


Plan i program studija menadžmenta u sistemu zdravstvene zaštite obuhvata pored ostalih, i pet predmeta koji su po sadržaju u potpunosti kompatibilni sa Programom ispita za sticanje profesionalnog zvanja revizor koji je donela Komora ovlašćenih revizora, a koji se slušaju u cilju unapređenje finansijskog znanja menadžera u zdravstvenim organizacijama.

Komora ovlašćenih revizora je dala mogućnost licima koja imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (master studije) u skladu sa zakonom kojim se uređuje visoko obrazovanje, da mogu biti oslobođena polaganja ispita koji Program Komore sadrži ukoliko je lice položilo jedan ili više predmeta utvrđenih Programom Komore tokom školovanja na master studijama, ukoliko je ispunjen uslov da su predmeti po sadržaju kompatibilni sa Programom ispita za sticanje profesionalnog zvanja Revizor.

Svršeni student master programa „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite" podnosi zahtev za priznavanje ispita Komori ovlašćenih revizora u cilju priznavanja ispita bez ponovnog polaganja kod Komore, a sve u skladu sa Pravilnikom o uslovima i postupku za oslobađanje polaganja teorijskog ispita, odnosno dela ispita predviđenih Programom Komore ovlašćenih revizora za sticanje zvanja ovlašćeni revizor koji se može naći na sajtu Komore (https://www.kor.rs/akti/Pravilnik%20oslobadjanje2021.pdf).

Nakon dobijanja sertifikata o stečenom zvanju Revizor kod Komore ovlašćenih revizora, nisu potrebne nikakve dodatne edukacije radi produžavanja istog, niti postoje bilo kakvi izdaci po osnovu produžavanja ovog sertifikata, već je on važeći na neodređeno vreme.

Takođe, svršeni studenti master programa „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite” mogu podneti zahtev ovlašćenom ECDL testnom centru akreditovanom od strane ,,JISA Jedinstveni informaticki savez” (ovlašćeni predstavnik ECDL Foundation u Srbiji) u cilju izdavanja ICDL sertifikata na bazi priznavanja ispita bez ponovnog polaganja.

ICDL je međunarodni standard informatičke pismenosti kojim se na nivou EU i celog sveta definiše jedinstven okvir informatičkih znanja i veština krajnjih korisnika računara.

ICDL sertifikat je dokaz odigitalnoj pismenosti pojedinca, koji je globalno prepoznat. Sa preko 16 miliona sertifikovanih u preko 100 zemalja ICDL standard predstavlja najrasprostranjeniji standard informatičke pismenosti na svetu.


Zbog promene SSL protokola u nonSSL, povremeno može doći do neispravnosti linkova na stranicama, u tom slučaju probajte bez protokola https://. Izvinjavamo se na svim mogućim smetnjama.