Стандард 5.
КУРИКУЛУМ
Студијски програм Основне струковне студије – Струковна фармацеут траје 3 година или 6 семестара. Укупан број часова износи 3855 и обухвата 2205 часова активне наставе (1275 часова предавања, 870 часова вежби, 15 часова ДОН и 45 часова ИР) и 1650 осталих часова.
Курикулум садржи 35 обавезних (укупан број ЕСПБ - 163) и 10 изборних предмета, од који студент бира 5 (укупан број ЕСПБ - 17), и интегрише реализацију стручне клиничке праксе (број ЕСПБ - 12), као и полагање предмета Предмет завршног рада (број ЕСПБ - 3) и Израда и одбрана завршног рада (број ЕСПБ - 3), који иначе и припадају групи обавезних предмета.
Активна настава заступљена је просечно са 24,50 часова недељно, односно 14,17 часова предавања, 9,67 часова вежби, 0,17 часова ДОН и 0,50 часова ИР просечно, на недељном нивоу. Ради равномерности оптерећења, број ЕСПБ по семестрима износи 30.
Студијски програм има укупно 40 једносеместралних предмета. У оквиру реализације студијског програма, студенти похађају: у првом семестру, 6 обавезних предмета, са укупним фондом активне наставе од 26 часова недељно и остварују 30 ЕСПБ; у другом семестру, 6 обавезних предмета и 1 изборни (од 2 понуђена), са укупним фондом активне наставе од 24 часова недељно и остварују 30 ЕСПБ; у трећем семестру, 5 обавезних и 1 изборни (од 2 понуђена), са укупним фондом активне наставе од 26 часова недељно и остварују 30 ЕСПБ; у четвртом семестру, 6 обавезних предмета и 1 изборни (од 2 понуђена), са укупним фондом активне наставе од 24 часа недељно и остварују 30 ЕСПБ; у петом семестру, 5 обавезних предмета и 1 изборни (од 2 понуђена), са укупним фондом активне наставе од 25 часова недељно и остварују 30 ЕСПБ; у шестом семестру, 7 обавезних предмета и 1 изборни (од 2 понуђена), са укупним фондом активне наставе од 22 часа недељно и остварују 30 ЕСПБ.
Поред реализације стручне праксе кроз дефинисане обавезне предмете Стручна пракса 1, Стручна пракса 2 и Стручна пракса 3, студенти обављају и самостални практични рад под надзором компетентног стручног лица у наставним базама у оквиру следећих обавезних предмета: Фармакогнозија, Издавање лекова у пракси, Клиничка фармација 1, Клиничка фармација 2, Фармаковигиланца, односно следећих изборних предмета: Дермокозметички препарати, Спортска фармација. Током VI семестра, студент реализује 45 часова истраживачког рада и 90 часова самосталног рада, чији је исход израда и одбрана завршног рада.
Најважније методе извођења наставе су: предавања илустрована слајдовима и видео клиповима, рад у малој групи, демонстрација и самостално извођење лабораторијских и клиничких вештина. Сви облици активне наставе базирају се на интерактивној настави која се карактерише дискусијама о проблему који је тема наставне јединице, изношењем личног става који је поткрепљен теоријском или искуственом аргументацијом, уочавањем дилема које се односе на постављену тему и њиховим разрешавањем. Теоријска настава подразумева максималан број од 80 студената у групи, у складу са стандардима за медицинске науке. Рад у малој групи, као значајна метода савременог приступа наставном процесу, подразумева максималан број од 15 студената у групи за практичну наставу на претклиничким предметима, односно 7 на клиничким предметима. Студент мора да савлада све клиничке вештине до предвиђеног нивоа компетенције у току наставе као услов за излазак на завршни испит.
Укупно ангажовање студената кроз активну наставу и остале часове изражено је бројем од 180 ЕСПБ. Имплементација ЕСПБ извршена је према немодуларизованом систему у којем сваки предмет може имати различит број бодова тако да је укупан број бодова у једној академској години 60. У оквиру сваког предмета дефинисане су наставне активности релевантне за постизање циља и исхода предмета и време потребно за сваку наставну активност, тако да укупно радно ангажовање студената одговара броју бодова који припадају предмету. Студент остварује бодове предвиђене за конкретни предмет након положеног завршног испита, а услови за полагање сваког појединачног предмета дефинисани су у Правилнику о организацији и извођењу наставе на студијским програмима Основних струковних студија на Факултету медицинских наука Универзитета у Крагујевцу, као и књизи предмета.
Књига предмета садржи детаљан опис предмета: назив, тип предмета, семестар студија, број ЕСПБ, име наставника, циљ курса са очекиваним исходима, знањима и компетенцијама, предуслове за похађање предмета, садржај, препоручену литературу, методе извођења наставе, начин провере знања и оцењивања. Редослед извођења предмета у студијском програму организован је тако да се знања потребна за наредне предмете стичу у претходно реализованим предметима.
Структура студијског програма дефинисана је са 12,22% академско-општеобразовних, 46,67% стручних, и 41,11% стручно-апликативних од укупног броја ЕСПБ програма, што је у складу са постављеним критеријумима.
Фактор изборности према позицијама где студент бира предмете износи 11,11% од укупног броја ЕСПБ, што је у складу са постављеним критеријумима за поље медицинских наука. Листа изборних предмета садржи 2 пута више предмета у односу на број изборних предмета: студент бира 5 од 10 понуђених изборних предмета.
Студент завршава студије након свих положених испита предвиђених наставним планом и програмом, реализоване праксе и одбрањеног завршног рада.