Standard 1.
STRUKTURA STUDIJSKOG PROGRAMA
Studijski program Osnovne strukovne studije - Strukovni instrumentar, za sticanje stručnog naziva Strukovna instrumentar, traju 6 semestara odnosno 3 školske godine. Navedeni program definisan je u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, kao i sa standardima i uputstvima za akreditaciju studijskih programa I i II stepena.
Cilj ovog studijskog programa je obrazovanje, stručno osposobljavanje studenata za profesionalan rad u operacionim salama i praktično osposobljavanje za poslove instrumentiranja u medicinskim ustanovama.
Vrsta studija (osnovne strukovne studije) i ishodi procesa učenja (samostalan rad u zdravstvenim ustanovama na poslovima koji podrazumevaju visoko akademsko obrazovanje prvog stepena) u skladu su sa zakonom koji utvrđuje nacionalni okvir kvalifikacija.
Na ovaj studijski program mogu se upisati kandidati koji su prethodno završili gimnaziju ili srednju školu zdravstvenog ili veterinarskog usmerenja u četvorogodišnjem trajanju.
Rangiranje kandidata za upis na studijski program obavlja se u skladu sa odredbama Zakona o visokom obrazovanju i opštim aktima Univerziteta u Kragujevcu i Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu.
Studijski program obuhvata 31 obavezni predmet i pruža mogućnost odabira 5 od ponuđenih 10 izbornih predmeta.Takođe, program integriše i obaveznu realizaciju stručne kliničke prakse, kao i polaganje obaveznih predmeta Predmet završnog rada i Izrada i odbrana završnog rada.
Ukupan obim studija iznosi 180 ESPB, a svaka godina vredi 60 ESPB. Vrednost predmeta Predmet završnog rada i predmeta Izrada i odbrana završnog rada iznosi po 3 ESPB. Lista obaveznih i izbornih predmeta sa okvirnim sadržajem, kao i njihov način izvođenja i bodovne vrednosti, specifikacija prakse iskazane u skladu sa evropskim sistemom prenosa bodova dostupni su u knjizi predmeta. Knjiga predmeta sadrži preduslove za upis predmeta, precizno definisane ishode procesa učenja, kao i sve ostale relevantne podatke za svaki od predmeta, pojedinačno.
Faktor izbornosti prema pozicijama gde student bira predmete iznosi 11,67 %, što je u skladu sa definisanim akreditacionim standardima.
Nastavni proces obuhvata predavanja, vežbe, konsultativne nastavu, istraživački rad studenata i stručno-praktični rad.
Uslovi za prelazak sa drugih, srodnih studijskih programa definisani su opštim aktima Fakulteta.