Назив Пројекта
Утицај формалина и парафинског блока на степен фрагментације молекула ДНК у ткивима јетре, срца и мозга изузетих приликом извођења судскомедицинских обдукција
Сажетак
У току судскомедицинске обдукције, као стандардна процедура, изузимају се исечци различитих ткива који се чувају у раствору формалина, од којих се праве парафински блокови.
Савремене студије су показале да је могуће изолoвати геномску ДНК и урадити генетска испитивања на узорцима различитих туморских ткива, која су чувана замрзнута или складиштена у виду парафинских блокова више година (1,2). Притом је утврђено да је у различитим врстама туморских ткива молекул ДНК различитог квалитета. Тумачење резултата који су добијени у току ових истраживања треба посматрати уз чињеницу да је у питању туморски измењено ткиво, које је по свим карактеристикама различито од здравог, тј. нетуморског ткива.
До сада су објављена два рада која су спроведена на нетуморском ткиву, добијеном у току обдукција, али се резултати тих истраживања односе на кратак временски период (од 270 дана до 5 година) чувања ткива у парафину (3,4).
Такође, не постоји сагласност научника ни око избора методе депарафинизације и изоловања молекула ДНК из парафинских узорака (5-8).
Информација о томе колико је дуго интегритет молекула ДНК очуван у парафинским блоковима здравог ткива и у ком ткиву је степен фрагментације најмањи, као и информације о избору најадекватније методе за изоловање ДНК, допринеле би постављању стандарда за прављење архиве у којој би се парафински узорци чували на најадекватнији начин, онолико година колико је ДНК очувана и корисна за спровођења одговарајућих генетских анализа.
|