Тренутно сте на:
 
Научна истраживања
 


Повезани садржаји:
 
Научно истраживачки рад
Истраживања
Међународни пројекти
Пројекти Министарства
Јуниор пројекти Факултета
 

 
НАУЧНО ИСТРАЖИВАЧКИ РАД
ЈУНИОР И МАКРО ПРОЈЕКТИ ФАКУЛТЕТА
АКТИВНИ ПРОЈЕКТИ
РЕАЛИЗОВАНИ ПРОЈЕКТИ


ЈУНИОР ПРОЈЕКАТ 05/13



Назив Пројекта

Утицај формалина и парафинског блока на степен фрагментације молекула ДНК у ткивима јетре, срца и мозга изузетих приликом извођења судскомедицинских обдукција

Сажетак

У току судскомедицинске обдукције, као стандардна процедура, изузимају се исечци различитих ткива који се чувају у раствору формалина, од којих се праве парафински блокови. Савремене студије су показале да је могуће изолoвати геномску ДНК и урадити генетска испитивања на узорцима различитих туморских ткива, која су чувана замрзнута или складиштена у виду парафинских блокова више година (1,2). Притом је утврђено да је у различитим врстама туморских ткива молекул ДНК различитог квалитета. Тумачење резултата који су добијени у току ових истраживања треба посматрати уз чињеницу да је у питању туморски измењено ткиво, које је по свим карактеристикама различито од здравог, тј. нетуморског ткива.
До сада су објављена два рада која су спроведена на нетуморском ткиву, добијеном у току обдукција, али се резултати тих истраживања односе на кратак временски период (од 270 дана до 5 година) чувања ткива у парафину (3,4).
Такође, не постоји сагласност научника ни око избора методе депарафинизације и изоловања молекула ДНК из парафинских узорака (5-8).
Информација о томе колико је дуго интегритет молекула ДНК очуван у парафинским блоковима здравог ткива и у ком ткиву је степен фрагментације најмањи, као и информације о избору најадекватније методе за изоловање ДНК, допринеле би постављању стандарда за прављење архиве у којој би се парафински узорци чували на најадекватнији начин, онолико година колико је ДНК очувана и корисна за спровођења одговарајућих генетских анализа.

Руководилац пројекта
Доц. др Милош Тодоровић

Главни истраживач
Доц. др Милош Тодоровић

Ангажовани истраживачи :

Живана Минић, истраживач сарадник
Проф. др Сузана Матејић, МФ Приштина
Доц. др Данијела Тодоровић
Татјана Варљен, дипломирани биолог ИСМ Београд
Стеван Матић, истраживач сарадник

    ВЕРЗИЈА ЗА ШТАМПУ

Због промене SSL протокола у nonSSL, повремено може доћи до неисправности линкова на страницама, у том случају пробајте без протокола https://. Извињавамо се на свим могућим сметњама.