Naziv Projekta
Uticaj formalina i parafinskog bloka na stepen fragmentacije molekula DNK u tkivima jetre, srca i mozga izuzetih prilikom izvođenja sudskomedicinskih obdukcija
Sažetak
U toku sudskomedicinske obdukcije, kao standardna procedura, izuzimaju se isečci različitih tkiva koji se čuvaju u rastvoru formalina, od kojih se prave parafinski blokovi.
Savremene studije su pokazale da je moguće izolovati genomsku DNK i uraditi genetska ispitivanja na uzorcima različitih tumorskih tkiva, koja su čuvana zamrznuta ili skladištena u vidu parafinskih blokova više godina (1,2). Pritom je utvrđeno da je u različitim vrstama tumorskih tkiva molekul DNK različitog kvaliteta. Tumačenje rezultata koji su dobijeni u toku ovih istraživanja treba posmatrati uz činjenicu da je u pitanju tumorski izmenjeno tkivo, koje je po svim karakteristikama različito od zdravog, tj. netumorskog tkiva.
Do sada su objavljena dva rada koja su sprovedena na netumorskom tkivu, dobijenom u toku obdukcija, ali se rezultati tih istraživanja odnose na kratak vremenski period (od 270 dana do 5 godina) čuvanja tkiva u parafinu (3,4).
Takođe, ne postoji saglasnost naučnika ni oko izbora metode deparafinizacije i izolovanja molekula DNK iz parafinskih uzoraka (5-8).
Informacija o tome koliko je dugo integritet molekula DNK očuvan u parafinskim blokovima zdravog tkiva i u kom tkivu je stepen fragmentacije najmanji, kao i informacije o izboru najadekvatnije metode za izolovanje DNK, doprinele bi postavljanju standarda za pravljenje arhive u kojoj bi se parafinski uzorci čuvali na najadekvatniji način, onoliko godina koliko je DNK očuvana i korisna za sprovođenja odgovarajućih genetskih analiza.
|