Назив Пројекта
ИСПИТИВАЊЕ ПРИСУСТВА БРУЦЕЛОЗЕ КОД ТРУДНИЦА СА СПОНТАНИМ ПОБАЧАЈИМА И ПРЕВРЕМЕНИМ ПОРОЂАЈИМА
Сажетак
Бруцелозе су интрацелуларне бактерије које преживљавају и умножавају се унутар моноједарних ћелија ретикулоендотелног система. Механизми, помоћу којих бруцеле избегавају интрацелуларно убијање нису сасвим познати. Изгледа да се заснивају на продукцији аденина и гуанина који супримирају деловање мијелопероксидазе и Cu-Zn супероксид дисмутазе, која уклања реактивне међупродукте кисеоника. У зараженом ткиву типично се јавља запаљенски одговор у виду гранулома који представљају основну карактеристику имунопатолошког процеса.
Познато је да разне врсте бруцела изазивају спонтане побачаје код животиња. Такође постоје подаци да бруцелоза може да доведе до спонтаног побачаја и интраутерине смрти и код људи, када су бруцеле изоловане из људске плаценте, плода и новорођенчета.Верује се да бруцелоза изазива мање побачаја код људи него код животиња, због одсуства еритритола у људској плаценти и фетусу. Еритритол се нормално налази у фетусу и постељици копитара и потпомаже развој инфекције плаценте и фетуса. Дијагнозу активне бруцелозе потврђује удруженост одговарајуће клиничке слике и значајно повишен ниво антитела на бруцелу. За доказивање антитела у серуму користи се тест аглутинације, ELISA и PCR. Значајни титрови антитела у акутној бруцелози су 1:320 или 1:640 у ендемским крајевима, а 1:160 у крајевима који нису ендемски. Бруцелоза у трудноћи лечи се комбинацијом триметоприм-сулфаметоксазола и рифампина у трајању од 8-12 недеља.
Обзиром да наше труднице потичу великим делом из руралних подручја наше републике, где се интензивно или баве сточарством, мишљења смо да би свакако требало испитати и евентуални утицај инфицираности Brucellom на спонтане побачаје или превремене порођаје.
|