Naziv Projekta
ISPITIVANJE PRISUSTVA BRUCELOZE KOD TRUDNICA SA SPONTANIM POBAČAJIMA I PREVREMENIM POROĐAJIMA
Sažetak
Bruceloze su intracelularne bakterije koje preživljavaju i umnožavaju se unutar monojedarnih ćelija retikuloendotelnog sistema. Mehanizmi, pomoću kojih brucele izbegavaju intracelularno ubijanje nisu sasvim poznati. Izgleda da se zasnivaju na produkciji adenina i guanina koji suprimiraju delovanje mijeloperoksidaze i Cu-Zn superoksid dismutaze, koja uklanja reaktivne međuprodukte kiseonika. U zaraženom tkivu tipično se javlja zapaljenski odgovor u vidu granuloma koji predstavljaju osnovnu karakteristiku imunopatološkog procesa.
Poznato je da razne vrste brucela izazivaju spontane pobačaje kod životinja. Takođe postoje podaci da bruceloza može da dovede do spontanog pobačaja i intrauterine smrti i kod ljudi, kada su brucele izolovane iz ljudske placente, ploda i novorođenčeta.Veruje se da bruceloza izaziva manje pobačaja kod ljudi nego kod životinja, zbog odsustva eritritola u ljudskoj placenti i fetusu. Eritritol se normalno nalazi u fetusu i posteljici kopitara i potpomaže razvoj infekcije placente i fetusa. Dijagnozu aktivne bruceloze potvrđuje udruženost odgovarajuće kliničke slike i značajno povišen nivo antitela na brucelu. Za dokazivanje antitela u serumu koristi se test aglutinacije, ELISA i PCR. Značajni titrovi antitela u akutnoj brucelozi su 1:320 ili 1:640 u endemskim krajevima, a 1:160 u krajevima koji nisu endemski. Bruceloza u trudnoći leči se kombinacijom trimetoprim-sulfametoksazola i rifampina u trajanju od 8-12 nedelja.
Obzirom da naše trudnice potiču velikim delom iz ruralnih područja naše republike, gde se intenzivno ili bave stočarstvom, mišljenja smo da bi svakako trebalo ispitati i eventualni uticaj inficiranosti Brucellom na spontane pobačaje ili prevremene porođaje.
|