Циљеви студијског програма
Студијски програм за струковног физиотерапеута/сестра обезбеђује квалитетно студирање и образовање кадрова здравствене струке, који ће моћи да одговоре изазовима савремене праксе кроз:
-
перманентно праћење савремених научних токова и достигнућа и пренос знања студентима кроз савремене наставне планове и програме.
-
омогућавање преношења савремeних знања, метода и научних техника које се примењују у развијеним европским универзитетским центрима, али и прузимање добрих тековина система високог образовања у земљи.
Опис занимања
Струковни физиотерапеут
Физиофизиотерапеути раде са оболелим и здравим људима сваке животне доби. Они покушавају код здравих особа да изнађу идеалне радне услове, исправно седење и лежање и исправно телесно држање, код оболелих или повређених поновно успостављање најоптималних услова за рад и свакодневни живот.
Они се баве функционалним сметњама апарата за кретање (мишићи, тетиве, лигаменти, кости), лезијама нервног система, кардиоваскуларним и респираторним системом.
Они израђују план лечења и информишу пацијента о терапијскком циљу.
Главно тежиште њиховог деловања лежи у активном и пасивном покрету, који се спроводе индивидуално или у групи.
При томе могу се користити различита помагала (лопте, апарати за кретање, степенице, бучице и др.) или специјалне технике (хидротерапија, паковања, топли ваздух, светлост, масаже, технике зрачења и др).
Они морају имати прецизна знања из области миологије, остеологије неурологије, као и кинезитерапијских метода. Они уско сарађују са лекарима и другим позивним групама у оквиру физичке и психичке рехабилитације.
.
Компетенције дипломираних студената
Опште и предметно-специфичне компетенције студената
Остварење циљева студијског програма - образовање високо стручних кадрова из области здравствене струке омогућује виши ниво здравствене заштите, као и развој струке у области медицине.
Могућности позива (компентенције)
Струковно образовни кадар може радити самостално или у државним или приватним установама. Њихова делатност обухвата стручне области: ортопедије, трауматологије, торакалне хирургије, васкуларне хирургије, неурологије, геријатрије, гинекологије и акушерства (припрема за порођај, терапија потпорних органа карлице и др.), интерне медицине, онкологије, спортске медицине, неуропедијатрије и др..
Стручни академски назив: Струковни физиотерапеут
Исход учења
Струковни физиотерапеут након дипломирања оспособљен је за програм примене физикалних агенаса и специфичних програма кинезитерапије, у циљу оспособљавања инвалидних особа. Струковни физиотерапеут уско сарађује са физијатром и осталим члановима рехабилитационог тима у формирању и спровођењу рехабилитационог програмa. Програм се спроводи индивидуално према преосталим способностима пацијента које се могу искористити у циљу самасталности у оквиру активности дневног живота или радног процеса.Посебни акценат је на елементима социјалне рехабилитације и побољшања квалитета живота. Струковни физиотерапеут редовно води медицинску документацију.