Naziv Projekta
Sistem za elektromagnetno praćenje u krvnim sudovima i kolonoskopiji
Sažetak
Kardiovaskularne bolesti su primarni uzrok smrtnosti u Srbiji i razvijenom svetu. Bolje razumevanje osnovnih mehanizma ovih bolesti i formulisanje strategije za njihovo lečenje je moguće korišćenjem savremenih dijagnostičkih aparata za obradu slike i kompjuterskih simulacija.
Kolonoskopija je uobičajena dijagnostička metoda kojom se pod kontrolom oka, može ispitati celo debelo crevo. Ova procedura se izvodi pomoću kolonoskopa, savitljivog sterilisanog instrumenta koji, zahvaljujući svojoj savitljivosti i optičkim vlaknima, omogućava siguran i precizan pregled debelog creva.
Trenutno postoji nekoliko metoda obrade slika i navigacija za dijagnostiku i terapiju bolesti kao što su Angiografija, Magnetna Rezonanca, Kompjuterska Tomografija i Intravaskularni Ultrazvuk (engl. Intravascular ultrasound, IVUS).
U okviru ovog projekta razviće se specifičan hardver i softver za elektromagnetnu navigaciju mikropredajnika u elektromagnetnom polju u realnom vremenu. To bi značajno smanjilo doze zračenja koje se sada primenjuju kod pacijenta. Primena novog metoda navigacije će se uraditi u dve oblasti: intravaskularna procedura i kolonoskopija.
Testiranja za elektromagnetno praćenje prijemnika će se obaviti na fantomu koji će se uraditi od silikona na Fakultetu inženjerskih nauka u Centru za Bioinženjering. Druga faza testiranja na životinjama i eventualno pacijentima će biti predmet budućih istraživanja iz fondova Evropskih projekata za koje ćemo konkurisati.
Takođe će se razviti i posebni softveri za simulaciju kretanja mikropredajnika u složenom trodimenzionalnom prostoru. Verifikacija i validacija kompjuterskih modela i praćenje sa elektromagnetnim senzorima će se obaviti na silikonskim i virtuelnim kompjuterskim modelima. Medicinske slike za krvne sudove i debelog creva će se preuzimati pomoću metoda kao što su Angiografija, Magnetna Rezonanca, Kompjuterska Tomografija i Intravaskularni Ultrazvuk i obrađivati u posebno razvijenom softveru za trodimenzionalnu rekonstrukciju na Fakultetu inženjerskih nauka u Centru za Bioinženjering.
|