Trenutno ste na:
 
Naučna istraživanja
 


Povezani sadržaji:
 
Naučno istraživački rad
Istraživanja
Međunarodni projekti
Projekti Ministarstva
Junior projekti Fakulteta
 

 
NAUČNO ISTRAŽIVAČKI RAD
JUNIOR I MAKRO PROJEKTI FAKULTETA
AKTIVNI PROJEKTI
REALIZOVANI PROJEKTI


JUNIOR PROJEKAT 04/10



Naziv Projekta

IMUNOPATOGENETSKI MEHANIZMI PERZISTENCIJE HLAMIDIJA U GENITALNOM TRAKTU ŽENA

Sažetak

Chlamydia trachomatis je najčešći seksualno prenosivi bakterijski uzročnik širom sveta. Kod žena, ifekcija C. trachomatis u velikom procentu obolelih (20%-40%) uprkos aktivaciji imunoloških mehanizama odbrane, može dovesti do perzistentne infekcije jajovoda, razvoja pelvične inflamatorne bolesti, formiranja ožiljnog tkiva i okluzije jajovoda, sa teškim komplikacijama u vidu sledstvenog tubarnog infertiliteta. Procenjeno je da je gotovo 50% infertiliteta kod žena uzrokovano hlamidijalnim infekcijama.
Dok su mehanizmi perzistencije, kao i uloge IL-10, T regulatornih i Th1efektornih limfocita koji produkuju IL-10 u nekim eksperimentalnim modelima, u velikoj meri razjašnjeni, značaj ovih mehanizama u nastanku perzistencije i imunopatološkog oštećenja kod infekcija hlamidijama je gotovo u potpunosti nepoznat.
Osnovni cilj planiranog istraživanja je da se utvrde imuno-patogenetski mehanizmi koji se nalaze u osnovi perzistentne hlamidijalne infekcije, kao i postojanje eventualne povezanosti između serovarijanti C. trachomatis, funkcionalnih i fenotipskih karakteristika mononuklearnih leukocita i nivoa tubarnog oštećenja.
U istraživanje će biti uključene pacijentkinje sa potvrđenom infekcijom C. trachomatis: grupa A - bez okluzije jajovoda i sekundarnog steriliteta i grupa B - sa okluzijom jajovoda i sekundarnim sterilitetom. Kontrolnu grupu C - činiće zdrave ispitanice.
U uzorcima cervikalnog brisa, prisustvo C. trachomatis će se utvrditi PCR tehnikom. Prisustvo i fenotip T regulatornih (CD4+CD25+ Treg, IL-10 Treg, TR1, IFN-γ/IL-10 Th1) i dendritskih ćelija (pDC, mDC) u mukozi cerviksa žena će se odrediti metodom protočne citometrije. Koncentracija citokina (IFN-γ, IL-10, IL-4, IL-2, TGF-?) i antihlamidijalnih antitela (anti-MOMP, anti-cHSP60 i anti-cHSP10) će se odrećivati u uzorcima plazme i cervikalnog ispirka ELIZA metodom. Za statističku obradu dobijenih rezultata će se koristiti komercijalni programski paket SPSS.

Rukovodilac projekta
prof. dr Dejan Baskić

Glavni istraživač
prof. dr Dejan Baskić

Angažovani istraživači :
Ass. Aleksandar Arsović
Ass. Aleksandra Dimitrijević
Suzana Popović, istraživač saradnik

Ključne reči
C. trachomatis, cHSP60, Treg, DC, IFN-γ, IL-10

    VERZIJA ZA STAMPU

Zbog promene SSL protokola u nonSSL, povremeno može doći do neispravnosti linkova na stranicama, u tom slučaju probajte bez protokola https://. Izvinjavamo se na svim mogućim smetnjama.