Naziv Projekta
BIOMARKERI ALERGIJSKIH FENOTIPOVA KOD DECE UZRASTA DO 2 GODINE
Sažetak
Više od polovine svih slučajeva astme počinje pre 3. godine života, a 80% pre 6. godine. Alergijski maraton predstavlja pojavu da se kod genetski predisponiranih osoba u ranom detinjstvu javljaju ekcem, alergija na hranu i IgE-vezani vizig, koji uz pojavu alergijske kijavice progredira u astmu u starijem uzrastu. Aktuelna istraživanja u svetu obuhvataju ispitivanje serumskih biomarkera alergijskog zapaljenja, u pokušaju razjašnjenja imunopatoloških mehanizama, koji dovode do sličnih simtoma u okviru alergijskih IgE-vezanih i nonIgE-vezanih, kao i nealergijskih bolesti.
CILJ: Utvrditi značaj serumskih biomarkera (ECP-a, TGF beta, TSLP i CC16) u diferencijaciji fenotipova alergijskih bolesti ispoljenih u prve dve godine života.
METODOLOGIJA: Ispitivanjem će biti obuhvaćena deca uzrasta do 2 godine koja će biti podeljena u tri grupe: 1) deca sa vizingom; 2) deca sa ekcemom; 3) deca sa vizingom i ekcemom. Koncentracije ukupnih IgE, specifičnih IgE (Phadiatop infant) i ECP odredićemo in vitro FIA metodom na Immunocap-100 aparatu. Koncentracija biomarkera (TGF beta, TSLP i CC16) određivaće se u uzorcima seruma ELISA metodom.
OČEKIVANI REZULTATI: Precizno utvrđivanje alergijskih fenotipova kod dece u odnosu na imunopatološke mehanizame koji do njih dovode. Eozinofilnu inflamaciju ispoljila bi deca sa atopijskom konstitucijom, najvišu serumsku koncentraciju TGF beta imala bi deca sa atopijskim vizingom, a TSLP-a deca sa udruženim ekcemom i vizingom, dok bi deca sa izolovanim vizingom imala nisku koncentraciju CC16 bez obzira na atopiju.
ZNAČAJ STUDIJE: Primenljivost u kliničkoj prakci u smislu razlikovanja alergijskih fenotipova kod dece, a time i primene optimalne terapije, kao i pravovremno i adekvatno sprovođenje prevencije alergijskih bolesti.
|