Naziv Projekta
NAČIN REAGOVANJA NA EKSTREMNI STRESOR, BOMBARDOVANJE, U KORELACIJI SA TIPOM LIČNOSTI – 10 GODINA KASNIJE
Sažetak
Brojne studije su ispitivale aktualni uticaj ratne traume na mentalno funkcionisanje. Ipak, nedostaju detaljniji podaci u nerazvijenim zemljama. Tokom 1999. godine, u periodu od 24. marta do 9. juna, NATO snage su bombardovale Srbiju a Kragujevac je bombardovan u više navrata. Tom prilikom je izvršeno ispitivanje psihološkog funkcionisanja uzorka zaposlenih radnika, svih profila, u Kliničkom centru. Zato je osnovni cilj ovog istraživanja da se utvrde da li postoja mentalna disfunkcija nakon 10 godina, na uzorku sličnih karakteristika.
Studija je dizajnirana kao serija slučajeva, a nastavlja se na pilot-početno istraživanje sprovedeno tokom 1999. godine. Odabir ispitanika će se vršiti po organizacionim jedinicama KC Kragujevac. Kod svih ispitanika će prvo biti sproveden osnovni psihijatrijski intervju. Nakon toga će se pristupiti primeni baterije psiholoških testova koje podrazumevaju procenu tipova ličnosti određene „Myers-Briggs“ indikatorom. Za procenu modaliteta psihološkog reagovanja će se koristiti „Cornell“ indeks i „Profile Index for Emotion“ (PIE)-Pluchick-ov test. Studija će se sprovoditi prema principima Helsinške deklaracije i Dobre kliničke prakse uz saglasnost nadležnog Etičkog komiteta. Analiza podataka će uključiti metode deskriptivne statistike i testiranja hipoteze, t-test za dva nezavisna uzorka, Spirmanovu korelaciju i hi-2 test, za p=<0.05.
Od studije se očekuje da rezultati pokažu da karakter odn. tip ličnosti primarno određuje reakciju na akutni i hronični stres a da sam stresor ima sekundarni značaj. Očekuje da rezultati odslikaju specifičnost strukure ličnosti osoba našeg podnevlja i njihovog načina reagovanja na ispitivani stresor što će biti svojevrstan doprinos naučnom saznanju u ovoj oblasti.
|