Trenutno ste na:
 
Naučna istraživanja
 


Povezani sadržaji:
 
Naučno istraživački rad
Istraživanja
Međunarodni projekti
Projekti Ministarstva
Junior projekti Fakulteta
 

 
NAUČNO ISTRAŽIVAČKI RAD
JUNIOR I MAKRO PROJEKTI FAKULTETA
AKTIVNI PROJEKTI
REALIZOVANI PROJEKTI


JUNIOR PROJEKAT 01/09



Naziv Projekta

POREĐENJE CITOTOKSIČNOG I APOPTOTIČNOG EFEKTA MIOTREKSATA I METOREKSATA U IN VITRO SISTEMU

Sažetak

Miomi materice su  jasno ograničeni benigni tumori glatkomišićnog tkiva materice i predstavljaju najčešću indikaciju za operativni tretman u ginekologiji (33 %).
Primenom metotreksata u cilju konzervativnog tretmana mioma uterusa dokazano je smanjenje volumena mioma za 20-30 %  i redukovano menstrualno krvarenje, što je za posledicu imalo poboljšanje hematološkog statusa pacijentkinja.
Upotreba metotreksata u odgovarajućim indikacijama smanjila bi incidencu histerektomija i drugih invazivnih metoda. Obzirom da metotreksat ne dovodi do arteficijalne menopauze smanjila bi se upotreba hormonske supstitucione terapije. Rezistentnost tumorskih ćelija za sada je najveća prepreka efikasnosti leka.
Vezujući se za DHFR metotreksat se smešta u prostrani hidrofobni čep.
Zapaženo je da ga u tom položaju predominantno okružuju aminokiselinski ostaci l-arginina sa kojima stvara vodonične i Van-der Valsove veze, koje su najodgovornije za sekundarnu i tercijarnu strukturu a, samim tim i aktivnost supstrata.
Otuda i ideja da se napravi smeša tj vodeni rastvor metoteksata i l-arginina (miotreksat), čime bi se omogućila bolja translokacija leka, duže zadržavanje leka u ćeliji i efikasniji enzimski odgovor. Kombinacija ove dve supstance je homogena mikstura u kojoj svaka od komponenti zadržava svoj hemijski identitet a, l-arginin ujedno omogućava transport metotreksata jer je isti nerastvorljiv u vodi.
Ovo istraživanje ima za cilj ispitivanje i upoređivanje citotoksičnog i apoptotičnog efekta miotreksata i njegovih komponenti (metotreksata i l-arginina) na glatkomišićnim ćelijama i fibroblastima (poreklom iz mioma). Potvrđivanjem očekivanih rezultata ovog istraživanja otvara se mogućnost primene ovih supstancija u kliničkoj praksi. 

Rukovodilac projekta
prof. dr Slobodan Arsenijević

Angažovani istraživači :
dr Tatjana Kastratović
dr Marina Stojanović
doc. dr Ivanka Zelen
ass. Biljana Ljujić

    VERZIJA ZA STAMPU

Zbog promene SSL protokola u nonSSL, povremeno može doći do neispravnosti linkova na stranicama, u tom slučaju probajte bez protokola https://. Izvinjavamo se na svim mogućim smetnjama.