Naziv Projekta
DISFUNKCIJA DENDRITSKIH ĆELIJA U TUMORU DOJKE: POVEZANOST FAKTORA RASTA VASKULARNOG ENDOTELA (VEGF) SA STATUSOM MATURACIJE DENDRITSKIH ĆELIJA
Sažetak
Dendritske ćelije (DCs od engl. Dendritic cells) su najefikasnije antigen-prezentujuće ćelije koje svojom višestrukom ulogom zauzimaju centralnu mesto u indukciji i regulaciji antitumorske aktivnosti.
Maligne ćelije su razvile čitav niz mehanizama kojima pokušavaju da izbegnu imunskom nadzoru. Obzirom na ključnu ulogu koje dendritske ćelije poseduju u antitumorskom imunskom odgovoru, jasno je da upravo ove ćelije predstavljaju centralno mesto dejstva malignih ćelija. Rezultati ranijih istraživanja ukazuju da je kod pacijenata sa malignim tumorima broj cirkulišućih i tumor-infiltrišućih DCs značajno snižen i jasno dokazuju postojanje defekta DCs koji se ogleda kako u poremećaju diferencijacije i maturacije, tako i u njihivom funkcionisanju. Osnovne karakteristike njihovog defekta su izmenjen maturacioni profil, smanjena antigen-prezentujuća aktivnost i ekspresija kostimulatornih molekula kao i redukovana produkcija interleukina -12 u odgovoru na maturacione stimuluse.
Opisani su brojni solubilni faktori tumorskog porekla koji mogu dovesti do poremećaja maturacije, diferencijacije i funkcije DCs. Najznačajniji su faktor rasta vaskularnog endotela (VEGF), TGF-Β, IL-10, metaboliti arahidonske kiseline i dr. Pojedine studije pokazuju da povećan nivo VEGF je u korelaciji sa redukovanim brojem DCs u tumorskom tkivu i perifernoj krvi pacijenata sa različitim tipovima tumora uz istovremeno povećan nivo nezrelih DCs.
|