Naziv Projekta
EVALUACIJA REZULTATA KINEZI TERAPIJSKIH METODA KOD SLABOSTI MISIĆA PODA KARLICE DOBIJENIH SOFISTICIRANIM SISTEMOM ZA MERENJE I MONITORING SILA KONTRAKCIJE MUSKULATURE PODA KARLICE
Sažetak
Mišići fascije i koža koji zatvaraju donji otvor male karlice i grade dno njene duplje čine perineum. Centar svih aktivnosti u podu karlice je perineum-međica.
Mišići karličnog dna se dele na mišiće koji čine gornju, srednju i donju prečagu. Mišići međice regulišu normalno pražnjenje rektuma i mokraćne bešike. Gubitak elastičnosti mišića poda karlice odnosno donjeg svoda trbušne duplje dovodi do spuštanja i ispadanja karličnih organa kroz prirodne otvore međice. To uslovljava promenu kinezioloških odnosa na kičmenom stubu i pojavu kliničkih simptoma. Slabi mišići dna karlice se ispoljavaju kroz inkontinenciju i oštećenu crevnu funkciju. Kad se dijagnostikuje inkontinencija lečenje slabosti mišića poda karlice pored konzervativnog može biti i hirurško. Konzervativno podrazumeva primenu: medikamentozne i fizikalne terapije kao i negu i higijenski režim.
Različiti pristupi i mnoge operativne tehnike koje se primenjuju u hirurškom lečenju imaju isti cilj da se anatomske strukture približno vrate u prvobitno stanje, a samim tim i poboljšaju funkciju. Posle operativnog lečenja potrebno je sprovesti kinezi terapijski tretman jer se na takav način dobijaju najbolji rezultati lečenja. Da bi se ojačali mišići poda karlice, neophodno je da se prvo odredi stepen slabosti.
Razvijena je nova metodologija i konstruisan je sofisticiran sistem za merenje i monitoring sila kontrakcije muskulature poda karlice kod žena. Ovaj uređaj je pokazao visok stepen preciznosti i proces kontrakcije mišića poda karlice se može očitati kao digitalni zapis na računaru. Postavljanjem nove metodologije merenja mišićnih sila poda karlice kod žena omogućeno je da u kliničkoj praksi imamo realnu procenu mišićnih sila. Ova procena nam omogućava da preciznije postavimo indikacije za operativno lečenje, program kinezi terapije i da pratimo klinički rezultat primenjenog terapijskog programa.
|